Life cycle assessment of different types of cement concrete and their impacts on LEED certificated buildings
Farklı tip çimento betonların yaşam döngüsü değerlendirmesi ve LEED sertifikalı binalara etkisi
  1. Tez No: 434101
  2. Yazar: BEGÜM HACIYUSUFOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN CILIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Gezegenimizin ekosistemi ve biyosferi fosil yakıt tüketimine ve aşırı üretime dayalı endüstriyel büyüme sebebiyle tahrip olmaktadır. Fosil yakıtların kullanılması, arazi kullanımlarındaki değişimler ve kaynakların aşırı kullanımı küresel ortalama yüzey sıcaklıklarını yükseltmiş durumdadır. Çimento içeriği nedeniyle beton üretimi, kaynak kullanımı ve emisyon oluşumu açısından yüksek yoğunluklu bir prosestir. Fosil yakıt kullanılması ve hammaddelerin kalsinasyonu sonucu açığa çıkan karbondioksit (CO2) emisyonları ile beton üretimi sırasında kullanılan fosil ve mineral kaynakların tükenmekte olduğu göz önünde bulundurulduğunda, kaynak ve emisyon yoğunluğunda önemli bir düşüş sağlayarak beton üretiminin çevresel performansını arttıracak katkı maddeleri, çimentomsu malzemeler ve alternatif yakıtların kullanılması şarttır. Dahası, inşaat sektörü yönetilmesi ve döngüsel ekonomi ışığında ekonomiye kazandırılması gereken önemli miktarda atık üretmektedir. Bu çalışmada, atıktan türetilmiş yakıt (ATY), katkı maddeleri, çimentomsu malzemeler ve inşaat ve hafriyat atıklarının çimento ve beton üretim proseslerinin çevresel performansına etkisi Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD) yöntemiyle değerlendirilecektir. Sonuçlar, entegre bir yaklaşımın, küresel ısınma, asidifikasyon, ötrofikasyon, fotokimyasal ozon oluşumu, insan toksisite ve abiyotik kaynakların tükenmesi potansiyelinde yaratacağı iyileştirmeyi ortaya koyacaktır. YDD çalışması sonucunda ortaya konulacak olan eko-tasarım beton ürünü, LEED yeşil bina sertifikasyon sisteminde değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The ecosystems and biospheres of our planet are being destroyed due to the fossil fuel driven industrial development and excess production of goods. Fossil fuel combustion, land use change and overexploitation of resources have raised the global mean surface temperature. Concrete production is a highly resource and emissions intensive process due to its cement content. Considering the carbon dioxide (CO2) emissions associated with the calcination process and the combustion of fuels during clinker production, and the abiotic resource depletion of fossils and elements, a more eco-designed concrete should involve environment friendly clinker substitutes and supplementary cementitious materials (SCMs) in cement and in concrete as well as refuse derived fuels in fuel mix to create significant reduction in resource and emissions intensity. Moreover, the construction industry generates significant amount of waste that should be managed and integrated to value chain in the view of circular economy. In this study, an integrated approach of application of waste to energy targets, utilizing clinker substitutes, SCMs and construction and demolition waste (CDW) in concrete mix will be interpreted with Life Cycle Assessment (LCA) for different selected scenarios. The results represent the environmental savings through the integrated approach in terms of their relatively reduced contribution to global warming, acidification, eutrophication, photochemical ozone creation, human toxicity and abiotic resource depletion of fossils and elements. In addition, the eco-designed concrete to be defined as a result of LCA study will be evaluated in terms of LEED green building certification system.