Effect of disintegration methods on the characteristics of biological sludges and the biogas production in anaerobic digestion
Dezentegrasyon metotlarının biyolojik çamur karakterizasyonları ve havasız çürütmede biyogaz üretimi üzerine etkileri
- Tez No: 434100
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ERDİNÇLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Önarıtma, çamurun çözünürlüğünü arttırarak çamurun çürütülmesini ve azaltılmasını iyileştirdiği için yaygınlaşmaya başladı. Bu çalışma ultrason, mikrodalga ve alkali önarıtmaların havalı ve havasız çamur çürütme proseslerinin verimleri üzerindeki etkilerini araştırdı. Çürütme verimliliği, çamur azaltımı patojen giderimi ve biyogaz üretimi açısından ölçüldü Çalışmanın başında, önarıtma tekniklerinin uygulama koşulları belirlendi. Çalışmanın ikinci bölümünde, ön arıtmasız (kontrol) ve önarıtılmış çamur numuneleri oda sıcaklığında havalı ve 37oC sıcaklıkta havasız olarak 30 gün çürütüldü. Çamur önarıtmaları, çamur katılarının çözünmesini arttırarak hem havalı hem de havasız çürütme proseslerinin verimini arttırdı. Çamurun havalı çürütülmesinde, %10, %20 ve %25 çamur önarıtma oranları için organik madde giderim verimleri sırasıyla %23-68, %24-33, %28-78 arttı. Çamurun havasız çürütülmesinde, önarıtmalar organik madde giderim veriminde %18-53 ve metan üretim veriminde %41-77 artışa neden oldu 0.52 Lbiyogaz/gOrganikmaddeeklenen olarak en yüksek biyogaz verimi ve 0.37 Lmetan/gOrganikmaddeeklenen olarak en yüksek metan verimi, çamur numunelerinin mikrodalga önarıtımı ile arıtılmasından elde edildi. Numunelerin %10'na önarıtma uygulanmasıyla çamurun susuzlaştırılabilirliği kötüleştirildi, çamur arıtma oranı %20 ve %25'e yükseldiğinde alkali ve mikrodalga ile önarıtılmış çamur numunelerinin susuzlaştırılabilirliği iyileştirildi.
Özet (Çeviri)
Pretreatment has become popular to enhance digestibility and minimization of the sludge by increasing its solubility. This study investigated the effects of ultrasonic, microwave and alkaline pretreatments on the efficiencies of aerobic and anaerobic sludge digestion processes. The digestion efficiency was measured in terms of sludge minimization, pathogen reduction and biogas production. In the first part of the study, application conditions of pretreatment techniques were determined. In the second part, unpretreated (control) and pretreated sludge samples were digested aerobically at room temperature and anaerobically at 37oC for 30 d. Sludge pretreatments improved the efficiencies of both aerobic and anaerobic digestion processes by increasing the solubility of sludge solids. In aerobic digestion, VS removal efficiencies improved by 23-68%, 24-33%, 28-78% for sludge pretreatment ratios (SPR) of 10%, 20%, and 25%, respectively. In anaerobic digestion, pretreatments led to 18-53% increase in VS removal efficiency and 41-77% increase in methane production efficiency. The highest biogas yield of 0.52 Lbiogas/gVSadded and methane yield of 0.37 LCH4/gVSadded were obtained from microwave pretreated sludge samples. Sludge dewaterability was deteriorated with the application of pretreatments to 10% of the samples (SPR:10%), dewaterability of alkaline and microwave pretreated sludge samples improved when SPR increased to 20% and 25%.