Bazı farmasötik maddelerin farklı deneysel koşullarda koagülasyonla gideriminin araştırılması
Investigation of the removal of some pharmauceticals by coagulation under different experimental conditions
  1. Tez No: 434133
  2. Yazar: FATMA ELÇİN ERKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT BAŞIBÜYÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada 3 farklı ağrı kesici analjezik grubunda farmasötik etken maddenin (parasetamol, naproksen ve diklofenak) çeşitli koşullar altında içme sularından koagülasyon prosesi ile giderimi araştırılmıştır. Çalışmanın birinci aşamasında 20 C'de, koagülantlar (Al2(SO4)3.18H2O, MgCl2.6H2O, FeSO4.7H2O, FeCl3.6H2O) için en uygun doz ve pH belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında farmasötiklerin giderimine farmasötik konsantrasyonunun, sıcaklığın ve yardımcı koagülant olarak superfloc A100 ve nano magnetitin etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın birinci aşaması için naproksen ve diklofenakın en yüksek giderim verimi pH 5'te, 100 mg/L FeSO4.7H2O ile sırasıyla; %58,2 ve %57,6 olarak elde edilmiştir. Ayrıca parasetamolün en yüksek giderim verimi pH 11'de, 100 mg/L FeCl3.6H2O ile %46 olarak tespit edilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasının sonuçları, sıcaklığın, farmasötiklerin içme sularından koagülasyon prosesi ile giderimi üzerine etkili bir parametre olduğunu göstermiştir. Sıcaklığın artışıyla, farmasötiklerin koagülasyon ile giderim verimlerinin arttığı görülmüştür. Parasetamolün, FeSO4.7H2O ile 10 C'de ve 25 C'de giderim verimleri sırasıyla, %26,8 ve %42,4 olarak bulunmuştur. Çalışmalardan elde edilen sonuçlar başlangıç farmasötik konsantrasyonunun giderim verimleri üzerine etkili olduğunu göstermiştir. İlaç konsantrasyonu azaldıkça giderim veriminin arttığı belirlenmiştir. 0,5 mg/L diklofenak, Al2(SO4)3.18H2O ile optimum şartlarda %94 giderilirken, 5 mg/L diklofenak %30 aynı şartlarda giderilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the removal of three different groups of analgesic painkiller pharmaceuticals (paracetamol, naproxen, diclofenac) by coagulation from drinking water under different experimental conditions were investigated. In the first stage of the study, the optimum dosage and pH of the coagulants (Al2(SO4)3.18H2O, MgCl2.6H2O, FeSO4.7H2O, FeCl3.6H2O) were determined at 20 C. In the second stage of the study, the effect of pharmaceuticals concentration, temperature and superfloc A100, nano-magnetite as coagulant aids, on removal of pharmaceuticals were investigated. According to the first stage of the study, the highest removal efficiencies of naproxen and diclofenac with 100 mg/L FeSO4.7H2O at pH 5 were found 58.2% and 57.6%, respectively. Furthermore, the highest removal efficiency of paracetamol was determined 46% with 100 mg/L FeCl3.6H2O at pH 11. The results of the second stage of the study showed that temperature was an effective parameter on removal of pharmaceuticals from drinking water by coagulation process. It was observed that the removal efficiencies of pharmaceuticals were increased with increasing temperature. The removal efficiencies of paracetamol with FeSO4.7H2O were found 26.8% and 42.4% at 10 C and 25 C, respectively. The results of the study showed that initial pharmaceutical concentration was effective on the pharmaceutical removal efficiencies. It was determined that the removal efficiency was increased with decreasing pharmaceutical concentration. While 0.5 mg/L diclofenac was removed with 94%, 5 mg/L diclofenac was removed 30% with Al2(SO4)3.18H2O at the optimum conditions.