Chandler x Kaplan-86 F1 ceviz populasyonunun meyvelerinde yağ asidi ve tokoferol içeriklerinin karakterizasyonu
Characterization of fatty acid and tocopherol content of Chandler' x Kaplan- F1 walnut population
- Tez No: 434132
- Danışmanlar: PROF. DR. NESİBE EBRU KAFKAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ceviz meyveleri kolay sindirilebilen protein içeriği, çoklu doymamış yağ asitleri ve antioksidan özelliği bilinen melatonince zengin olması nedeniyle fonksiyonel gıda grubunda yer almaktadır. Günümüzde cevizin insan sağlığı ve beslenme açısından öneminin bilimsel olarak anlaşılmasıyla ceviz üretim ve tüketimine olan talep giderek artış göstermektedir. Ülkemizde ayrıca, çeşit geliştirmek amacıyla seleksiyon ve melezleme ıslahı çalışmaları büyük önem kazanmıştır. Bu tezde 'Chandler' x 'Kaplan-86' F1 melez ceviz popülasyonuna ait 137 adet genotip meyvelerinde yağ asidi ve tokoferol içerikleri bakımından karakterize edilmiştir. Söz konusu genotipler ve bunların ebeveynlerinin meyvelerinde yağ asitleri GC/FID (Gaz kromotografisi/Alev İyonlaştırmalı Dedektör) tokoferol izomerleri ise (alfa, beta, gama, delta) HPLC (Yüksek Basınç Sıvı Kromotografisi) teknikleri kullanılarak belirlenmiştir. Yağ asitleri değerleri incelendiğinde F1 bireyleri arasında farklar olduğu ve genotiplerin meyvelerinde linoleik asit (%34.9-%65.38), oleik asit (%10.16-%26.71), linolenik asit (%5.97-%17.03), palmitik asit (%4.91-%8.14), stearik asit (%1.86-%4.08), araşidik asit (%0.00-%0.47), miristik asit (%0.00-%0.25) olduğu saptanmıştır. Aynı populayon tokoferol içerikleri bakımından değerlendirildiğinde alfa tokoferol içeriklerinin (10.81-98.23 µg/g), beta tokoferol içeriğinin (0.00-16.00 µg/g), gama tokoferol içeriğinin (115.1 -712.2 µg/g) ve delta tokoferol içeriğinin (13.11-69.29µg/g) kalitatif ve kantitatif olarak HPLC tekniği ile belirlendiği saptanmıştır. Söz konusu özellikler bakımından heterosizin görüldüğü ve ebeveynlerinden daha yüksek yağ asidi ve tokofeol içeriğine sahip bireyler elde edildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Walnut fruits are classified as functional group due to the rich in easily digestible protein content, polyunsaturated fatty acids, polyunsaturated fatty acids and melatonin compounds. Today, breeders aimed to improve new cultuvars especially rich in health benefit compounds. For this purpose, hybridization programme started in our country, also.This study characterized the tocopherol and fatty acids of walnut seeds obtained Chandler × Kaplan 86 F1 population. 137 genotype of Chandler × Kaplan 86, population were compared in this study. The population screened based on their, linoleic acid, linolenic acid,oleic acid, stearic acid, palmitic acid, palmitoleic acid, miristic acid, arasidic acid content. Linoleic acid, linolenic acid,oleic acid, stearic acid, palmitic acid, palmitoleic acid, miristic acid, arasidic acid content were obtained in Chandler %60.2,%11.57, %15.35,%2.52, %5.86,%0.01, %0.02,% 0.14 respectively, in Kaplan 86; %57.26,% 13.52, %17.24, %3.19, %6.83,% 0.01, %0.03, %0.15. As for the fatty acids content; linoleic acid (34.9-65.38 %) , linolenic acid (5.97-17.03%), oleic acid (10.16-26.71%), stearic acid (2.52-3.19%), palmitic acid (4.91-8.14%), palmitoleic acid (0.00-16.93%), miristic acid (0.00-0.25%), arashidic acid (0.00-0.47%) varied among the genotypes and alpha-tocopherol ranged between 10.81 to 98.23 ug/g in F1 population of Chandler × Kaplan 86. Alpha tocopherol (10.81-98.23 ug/g), beta tocopherol (0.00-16.00ug/ml), gama tocopherol (115.1-712.2ug/g) and delta tocopherol content (13.11-69.29ug/ml) were identified and quantified by HPLC technique. Heterosis was obtained based on the detected characters and the highest value of linoleic acid, oleic acid, linolenic acid, palmitic acid, stearic acid, palmitoleic acid, arashidic acid, miristic acid were obtained in genotype numbers 50, 63, 222, 63 ,16, 204, 199 and 100 respectivley.