Yenilikçi bir metot ile boyanan denim kumaşın renk analizinin ve renk haslığı özelliklerinin araştırılması
An investigation on colour analysis and fastness properties of the denim fabric dyed with an innovative method
- Tez No: 434145
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN DOBA KADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Denim, boyalı çözgü ve atkı ipliklerinin dokunması ile üretilen bir kumaş türüdür. Denim kumaşın en önemli özelliği indigo boyama ile elde edilen rengidir. Bu özel görünümün temel sebebi çözgü ipliklerinin boyandığı indigo adı verilen boyadır. Bu çalışmada indigo+sülfür boyamaya ilave bir boyama adımı eklenerek yenilikçi bir uygulama yapılmıştır. Temel amaç özgün renk geçişleri ve görünümler elde etmektir. Yapılan çalışmada renk analizi ve haslık özellikleri değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde yeni uygulama sonucu çıkan rengin, referans renge göre daha ağır yıkamalarda dahi koyu kaldığı gözlenmiştir. Haslık sonuçlarında da kötüleşme olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Denim is a fabric which is produced by weaving dyed warp and weft yarns. The most important feature of denim fabric is the colour which is created by indigo dyeing. The mere reason for this special look is magical "Indigo'' which the warp yarns are dyed with. In this study, an innovative dyeing method was applied by adding an extra step to indigo-sulphur dyeing. The main target was achieving the unique colour transitions and appearances. At the scheduled research, colour analysis and fastness properties were evaluated. The most important result mainly obtained is that even if heavy washings were implemented, the sandwich dyed fabric protects its color, darkness and effect as against the reference dyed fabric. In comparison to reference color, new color has not got poor fastness results. Nearly all the fastness values of reference and sandwich fabrics are approximately same.