CMS detektörünün HF kalorimetresinde yenilenen FÇT'lerin performans analizi
Performance analysis of the new PMT's of HF calorimeter of the CMS detector
- Tez No: 434146
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA DUMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
CMS – HKAL'ın HF alt kalorimetresinde i∅ = 43 konumunda yer alan R7525 FÇT'leri, 2012 yılında yapılan yılsonu teknik durdurma sırasında yeni R7600U-200-M4 FÇT'leri ile değiştirildi. Bu eski ve yeni FÇT'ler kullanılarak toplanan veriler topolojik ve zaman temelli gürültü filtreleri kullanılarak analiz edildi. Bu analiz √s = 8 TeV ve √s = 13 TeV çarpışma verileri kullanılarak yapıldı. √s = 8 TeV çarpışma verilerinin analiz sonuçlarında yeni FÇT'lerin performanslarının daha iyi olduğu görüldü. 2013-2014 yılında verilen uzun molada HF kalorimetresindeki R7525 FÇT'lerinin tamamı yeni R7600U-200-M4 FÇT'leri ile değiştirildi. √s = 13 TeV çarpışma verilerinin analiz sonuçlarında ise zaman temelli filtrelerin problemli olduğu görüldü. Bu çalışma, HF FÇT'lerinin ve gürültü filtrelerinin √s = 8 TeV ve √s = 13 TeV çarpışma verileri ile yapılan analiz sonuçlarını içermektedir.
Özet (Çeviri)
During the year-end technical stop 1 in 2012, the old R7525 PMTs which are located at i∅ = 43 in HF sub-calorimeter of the CMS – HCAL were replaced with the new R7600U-200-M4 PMTs. Collected data with old and new PMTs were analyzed using noise filters which are classified as topological and time based. This analysis was done using collision data taken at √s = 8 TeV and √s = 13 TeV. According to the results of the √s = 8 TeV collision data analysis, the performance of the new PMTs were observed to be better than of the old PMTs. During the long shutdown between 2013 and 2014 all of the old PMTs in the HF calorimeter were replaced with the new PMTs. According to the √s = 13 TeV collision data results, the time based filters were found to be problematic. This study includes analysis results of the √s = 8 TeV and √s = 13 TeV collision data for the HF PMTs and efficiency of the noise filters.