Konut tasarımı sürecinde kullanıcı katılımı: Adana kenti bağlamında bir okuma (1960-1980)
User participation in the process of house design: A reading within the context of the city of Adana (1960-1980)
  1. Tez No: 434144
  2. Yazar: NUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZİLET DUYGU SABAN ÖKESLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, tasarım süreci, kullanıcı konut ilişkisi, katılım kavramı ve katılımcı yaklaşım metotları çerçevesinde konut tasarım sürecinde kullanıcı katılımını sorgulamak amacı taşımaktadır. Bu amaç doğrultusunda kavramlar tartışılarak konut tasarımında katılımcı yaklaşım metotları hakkında bilgi verilmiş, çalışma alanında ve belirli bir tarih aralığında üretilmiş olan konutların tasarım süreçleri incelenmiştir. Çalışma alanı olarak belirlenen Adana kentinde 1960-1980 yılları arasında üretilmiş konutlar üzerinde yapılan araştırma sonucunda iki mimarın (Zeki Yüzüak ve Fethi Dağlık) ürünlerinin çoğunlukta olduğu görülmüş ve bu mimarların tasarladıkları konutların incelenmesine karar verilmiştir. Çalışma kapsamında Zeki Yüzüak ve Fethi Dağlık'ın Adana kentinde 1940 tarihli imar planıyla oluşturulan mahallelerde bulunan beşer adet konutu seçilmiş ve bu yapılar plan kurgusu, tasarım süreçleri ve tasarım sürecindeki aktörler açısından incelenmiştir. Katılımcı yaklaşım metotlarının ortak özellikleri bağlamında yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda, 1960-1980 yılları arasında Adana kentinde üretilen konutların tasarım sürecinde katılımcı yaklaşımın bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine user participation in the process of house design in accordance with the design process, the relationship between user and his house, the concept of participation and the participatory design methods. Within this aim, related concepts are discussed, information is given about participatory approach methods in house design and the design processes of the houses built in the study area within the determined period are examined. The examination on houses built between 1960 and 1980 in the city of Adana showed that two architects (Zeki Yüzüak and Fethi Dağlık) were the leading designers and therefore it is decided to focus on the houses designed by them. Within the scope of the study, five buildings, each designed by Zeki Yüzüak and Fethi Dağlık are chosen, which are located in the neighborhoods formed as a result of the 1940 master plan of Adana, and are examined with regard to the plan organizations, the design processes and the actors involved in the design processes. As a result of the examination in accordance with the common principles of user participation methods, it is revealed that user participation was not primarily involved in the process of house design in the city of Adana between 1960 and 1980.