Basamaklı yüzeylerin dengeye ulaşması ve büyütülmesinin kinetik Monte Carlo yöntemi ile bir boyutta incelenmesi
Investigation of equilibration and growth of stepped surfaces by kinetic Monte Carlo method in one dimenson
  1. Tez No: 434151
  2. Yazar: AZİZ TÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZDEMİR, YRD. DOÇ. MEHMET ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında bir boyutlu, farklı başlangıç şekillerine sahip yarıiletken yüzeylerinin dengeye ulaşması ve yüzeye belirli bir parçacık akısının olduğu durumda yüzeyin büyümesi süreçleri kinetik Monte Carlo yöntemi ile araştırılmıştır. Göz önüne alınan başlangıç yüzeyleri deneysel çalışmalarda sıklıkla kullanılan“V”şekli ve sinüssel yüzeylerdir. Bu çalışmada başlangıç yüzeyinin bir atom yüksekliğinde basamaklar ve bunları birleştiren teraslardan oluştuğu kabul edilmiştir. Monte Carlo simülasyonlarında bir parçacığın yüzey üzerinde serbest difüzyonu, bir parçacığın bir basamak kenarından ayrılarak bir önündeki veya bir üstteki terasa salınması, bir parçacığın bir basamak önündeki terastan veya bir üstteki terastan basamak kenarına birleşmesi olayları göz önüne alınmıştır. Çalışmada bu proseslere karşılık gelen bağlanma enerjilerinin yüzey profili üzerine etkileri araştırılmıştır. Üst terastaki bir parçacığın alttaki basamak ile birleşmesi için gereken fazladan enerji engelini temsil eden Ehrlich-Schwoebel enerji bariyerinin de etkisi çalışmalarda göz önüne alınmıştır. Yüzeylerin dengeye ulaşması farklı başlangıç yüzeyleri kullanılarak farklı sıcaklıklarda incelenmiştir. Ayrıca parçacıkların etkileşim enerjilerinin yüzey profili ve yüzeyin evrimi üzerindeki etkileri de araştırılmıştır. Yüzeye belirli bir parçacık akısının olduğu durumlarda yüzey profili ve büyüme kinetiği farklı sıcaklık ve farklı akı değerleri için incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the equilibration and in the case of a particle flux to the surface, the growth of a one dimensional semiconductor surface of various initial shapes are investigated by kinetic Monte Carlo method. The initial shapes that are considered are“V”and sine shapes that are commonly used in experimental studies. In this study the initial surface is assumed to consist of atomic height steps separated by terraces. In Monte Carlo simulations, the following processes are considered: the diffusion of free particles on the surface, the detachment of a particle from a step edge to a terrace in front of the terrace or to a terrace above the step, the attachment of a particle from a terrace (above or in front of the step) to a step. The effect the barrier energies associated with these processes on the surface profile is investigated. The effect of the extra energy barrier a particle must overcome in order to join a step edge from the upper terrace, known as Ehrlich-Schwoebell barrier is also taken into account. The equilibration of various initial shapes at various temperatures is investigated. Moreover, the effect of particle interaction energies on the surface profile and on the evolution of the surface are also investigated. In the case of a particle flux to the surface, the surface profile and its growth kinetics are investigated at various temperatures and flux values.