Muğla–Ortaca bölgesi domates seralarının makro ve mikro elementler yönünden genel beslenme durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional status in terms of macro and micro elements of greenhouse tomatoes in Mugla–Ortaca region
- Tez No: 434164
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA LEVENT TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada Muğla ili Ortaca ilçesinde bulunan ve rastgele seçilen toplam 10 adet domates serasından toprak ve yaprak örnekleri toplanarak makro elementler (N, P, K, Ca) ve mikro elementler (Fe, Cu, Mn, Zn) yönünden genel bir beslenme değerlendirmesinin yanısıra toprak örneklerinin pH, EC, CaCO3 ve organik madde kapsamlarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Araştırma materyalini oluşturan toprak ve yaprak örnekleri Muğla ili Ortaca ilçesinde bulunan Karaburun, Dereköy, Ekşiliyurt ve Okçular mevkiilerinden rastgele seçilen toplam 10 adet domates serasından 2014 yılı Mart ayında alınmıştır. Yapılan araştırmanın yaprak analizi sonuçlarına göre; seraların çoğunda yaprak potasyum eksikliği, bakır ve mangan fazlalığı tespit edilmiştir. Bununla beraber araştırma seralarında potasyum hariç yaygın bir element noksanlığı gözlenmemiştir. Yapılan araştırmanın toprak analiz sonuçlarına göre, hemen hemen bütün seralarda kalsiyum ve potasyum oldukça fazla olup demir eksikliği tespit edilmiştir. Yaprak ve toprak sonuçları birlikte değerlendirildiğinde toprakta bazı besin elementleri yüksek olmasına rağmen bitkide eksikliği görülmektedir. Bunun sebebi bazı besin elementleri arasındaki antogonizmadan kaynaklanabilir. Bu antogonistik etki gübre kullanımının artışına paralel olarak artmaktadır. Bu çalışmada üreticinin aşırı gübre kullandığını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed to determine the soil samples pH, EC, CaCO3 and organic matter contents as well as the general nutrition evaluations in terms of macro elements (N, P, K, Ca) and micro elements ( Fe, Cu, Mn, Zn ), by collecting soil and leaf samples, randomly selected from a total of 10 tomato greenhouse that are located in Ortaca region, Muğla. Soil and leaf samples that constitute the research material have been taken from 10 tomato greenhouses randomly chosen in March 2014 in Karaburun, Derekoy, Eksili yurt and Okcular in Mugla. According to the results of analyses conducted on the leaf, potassium deficiency and copper and manganese excess have been detected. However, a common deficiency of elements except potassium in investigated greenhouses was not observed. According to the results of soil analyses, iron deficiency and calcium and potassium excess were detected in almost all the greenhouses. When leaf and soil results are evaluated together, it can be observed that some elements are found in high levels in the soil while they are deficient in the leaves. This stems from the inverse interaction between some nutrients. This antagonistic effect increases parallel to the use of fertilizers. It is possible to claim in this study that producers used too much fertilizer.