Uzaktan dalgıç pompası kontrolu için IOS tabanlı bir mobil yazılım geliştirilmesi
Developing a mobile software based IOS for remote control of dalgiç pump
- Tez No: 434171
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TARIMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tarımsal sulamada sıklıkla kullanılan dalgıç pompa motorlarının uzaktan denetimli olarak çalıştırılıp durdurulması bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada bir dalgıç pompa motorunu uzaktan denetimli olarak çalıştırmak için Spark Core geliştirme kartı üzerinden iOS tabanlı bir yazılım Objective C dilinde ve X Code platformunda tasarlanarak geliştirilmiştir. Kurulan denetim sistemi Spark Cloud üzerinden wi-fi veya mobil internet ortamında bulunan denetim kartı ve mobil cihazların eş güdümlü olarak çalıştırılmasına dayalıdır. Bu bağlamda iOS tabanlı bir akıllı cihazda çalışabilecek yazılım geliştirilmiş, fiziksel olarak bağlı olduğu Spark Core geliştirme kartı üzerinden kontrol edilecek birimlerle wi-fi ortamında haberleştirilmiştir. Böylece uzak noktadaki pompa motorunun anlık ve gerçek zamanlı denetimi sağlanmıştır. Ayrıca çalıştırılan motorun çektiği akımın kesilmesi durumu da tespit edilerek kullanıcı(lar) anlık olarak bilgilendirilmektedir. Bu çalışmada ortaya konulan mobil yazılım ve ona uyumlu donanım birimlerinin eş güdümlü çalıştırılması sonunda, istenilen yerden istenilen saatte çalıştırılabilmesi sebebiyle zaman ve mekân bağımlılığı ortadan kaldırıldığı, en uygun saat diliminde sulama yapıldığı için minumum su miktarının kullanılması sebebiyle tüketim sarfının azaltıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A need for the remotely controlled pump engines in agricultural irrigation has emerged in recent years. In this study, in order to run a remotely controlled pump engine, an iOS based software, in the programming language of the Objective C and on the platform of the X Code, has been designed and developed on the developing card of the Spark Core. The control system established is based on the coordinately operation of the both control board and mobile devices in the wi-fi or mobile internet environment, through the Spark Cloud. In this regard, a software has been developed, which can be run in an iOS based smart device; that software has been communicated with the wi-fi environment through the units that is controlled over the developing card of the Spark Core, to which software connected physically. In this way, immediate and real time control of the pump engine, located at a distant point, have successfully been done. Furthermore, if the electricity current flowing to the pump engine cuts, this failure can immediately be detected, and the users can be informed. As a result, it is proved in this study that the dependency of agricultural irrigation on time and location can be eliminated, and the total cost of electricity consumption can be decreased, by coordinately operating the mentioned mobile software with its connected hardware units.