Algerian vernacular architecture in the context of sustainability: Learning from Casbah and M'zab
Sürdürülebilirlik bağlamında Cezayir vernaküler mimarisi: Casbah ve Mzab'dan öğrenilenler
  1. Tez No: 434179
  2. Yazar: NADJDA FELLAHI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAĞME EBRU AYDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Cezayir 2,381,741 km2 yüzölçümü ile ülke olarak üç farklı iklim bölgesine sahiptir: Kuzey, orta ve güney bölgelerinde, Akdeniz, yarı-kurak ve kurak iklim hakimdir. Her bölge iklim, topoğrafya ve yaşam tarzına cevap veren kendi karakteristik vernaküler geleneğini geliştirmiştir. Ülkenin modernleşmesi ve batılılaşmasının ardından geleneksel yapı geleneği, yapılı çevrenin kökten bir biçimde dönüşümüne sebep olarak yavaş yavaş kaybolmaya başlamıştır. Kentsel çevrenin mevcut durumu, ülkenin doğa, iklim ve yaşam tarzını dikkate almayan, bölgesel çeşitliliğe cevap vermeyen betonarme yapılara dayanmaktadır. Bu çalışma ülkenin iki coğrafi bölgesinden vernaküler yapı tiplerini araştırmaktadır; Casbah (Akdeniz) ve Mzab (arid) kentlerindeki sürdürülebilir tasarım stratejilerini, iklime ve toplumun yaşam tarzına bağlı yapılan çözümleri sorgulamaktadır. Bu çalışmanın amacı söz konusu geleneksel yapı geleneğinde kullanılan sürdürülebilir unsurların derecesini araştırmaktır. Öncelikle bir yapıyı sürdürülebilir olarak nitelendirebilmek için olması gereken mimari tasarım ilkeleri tanımlanmıştır. Bu araştırma Cezayir'in mimari mirasını daha iyi anlamaya yardım edecektir. Bu kapsamda iklim, yaşam tarzı, malzeme olanaklarına göre geleneksel evlerin tasarım stratejileri hakkında bilgi sağlanacaktır. Buluntular her iki bölgede de değerli sürdürülebilir metotlar olduğunu göstermiştir. Kaynakların ekonomik kullanımı, yaşam döngüsü tasarımı ve insan tasarımı, sürdürülebilirliğin en önemli üç standartıdır. Bu ilkeler sürdürülerbilir stratejilerin yeni yapı tasarımında kullanılması için tasarımcılar ve mimarlar için kullanışlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Algeria as a country of 2,381,741 square kilometers has three different climate zones: Mediterranean, semi-arid and arid, in its three different regions: Northern, Central and Southern. Each region has developed its typical vernacular tradition; one that responded to climate, topography and life style. Following modernization and westernization of the country since one hundreds of years, traditional building practices started to be abandoned, leading to a radical transformation of the built environment. The current situation of the urban environment depends only on reinforced concrete construction that does not respond to the country's regional variety as it disregards nature, climate and lifestyles of many. This study explores the vernacular building types from the two geographical regions of the country; Casbah (Mediterranean) and M'zab (arid) in order to understand their sustainable architectural design strategies; their own responses to climate, and their fit with the people's lifestyle. The aim is to evaluate the degree of sustainability achieved on those traditional building practices. This will be concluded first by knowing the architectural design principles which should be in a building in order to call it sustainable. This research helps to understand more about the architectural heritage of Algeria. It gives us a clear knowledge on design strategies of traditional houses in the two regions according to the climate, lifestyle, and local available materials. The findings show that, both case studies have precious sustainable methods, and powerful in the most sustainable criteria, when it comes to the three standards of sustainability: economy of resources, life cycle design, and design for human comfort. These might be useful for designers and architects in using those sustainable strategies in their new building projects.