Design and optimization of compact microstrip patch antennas having broken loop for UHF RFID reader application
UHF RFID okuyucu uygulamaları için kompakt kırık halka içeren mikroşerit antenlerin tasarımı ve optimizasyonu
  1. Tez No: 434178
  2. Yazar: GONCA EŞTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SEÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezde, ultra yüksek frekansta (UHF) radyo frekansıyla tanılama sisteminde bir okuyucu anten olarak kullanılmak üzere bir kırık hal yapısı içeren mikroşerit yama antenleri düşünülmüştür. Bu çalışma, biri kompakt bir doğrusal polarizasyonlu RFID okuyucu anteni diğeri dairesel polarizasyonlu bir kompakt RFID okuyucu anteni olmak üzere iki tip anten içermektedir. Bu antenler, kırık halka yapısı kullanılması ile daha küçük toprak düzlem sağlayarak standart mikroşerit antenlere göre hacimce daha küçüktür. Bu tasarımlar simüle edilmiş, üretilmiş ve ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, microstrip patch antennas including a broken loop structure to be used as the reader antenna in RFID systems at the frequency range of ultra high frequency (UHF) are considered. The study contains two type of antennas which are a compact linearly polarized RFID reader antenna and a compact circularly polarized RFID reader antenna. These antennas are smaller in volume as compared to the standard microstrip antennas by providing a smaller ground plane with the usage of broken loop. These designs are simulated, manufactured and measured.