Fosforlu gübre üretiminde kullanılan ham fosfatlar ile bunlardan üretilen fosforlu gübrelerdeki kadmiyum dağılımının araştırılması
Determination of cadmium contens of phosphate fertilizers and raw phosphate used in phosphate fertilizer production
  1. Tez No: 13000
  2. Yazar: AYTEN KARACA(NAMLI)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KORAY HAKTANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi FOSFORLU GÜBRE ÜRETİMİNDE KULLANILAN HAM FOSFATLAR İLE BUNLARDAN ÜRETİLEN FOSFORLU GÜBRELERDEKİ KADMİYUM DA?ILIMININ ARAŞTIRILMASI Ayten (NAMLI) KARACA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Ana Bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Koray HAKTANIR 1990, Sayfa : 80 Oüri : Prof.Dr. Karay HAKTANIR Prof. Dr. Ahmet ÖZGÜMÜŞ Doç. Dr. Sadık USTA Bu çalışmada Türkiye'de üretilen veya ithal edilen fosforlu gübrelerle ham fosfatlardaki kadmiyum kapsamları belirlenmiştir. Bu amaçla Türkiye'de gübre üretimi yapan çeşitli fabrikalardan fosforlu gübre ve ham fosfat örnekleri ile ithal gübre ve hammadde örnekleri temin edilmiştir. Fosforlu gübreler BAGFAŞ A.Ş., Gübre Fabrikaları A.Ş., Ege Gübre, TOROS Gübre ve TÜGSAŞ'dan alınmıştır. Fosforlu gübrelerin üretimi esnasında kullanılan ham fosfatlar ise Suriye, Fas, Cezayir, Ürdün, Tunus ve Mardin-Mazıdağı ham fosfatlarıdır. Aynı zamanda Almanya, Romanya, ABD ve Macaristan'dan ithal edilen fosforlu gübrelerde analiz edilmiştir. Ham fosfat ve fosforlu gübrelerde önemli düzeylerde kadmiyum bulunmuştur. Fosforlu gübrelerdeki kadmiyum içeriğinin artan fosfor miktarına bağlı olarak arttığı belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Fosforlu gübre, ham fosfat, kadmiyumun çevredeki dağılımı, kadmiyumun çevre üzerine etkileri.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF CADMIUM CONTENS OF PHOSPHATE FERTILIZERS AND RAW PHOSPHATE USED İN PHOSPHATE FERTILIZER PRODUCTION Ayterâ- (NAMLI) KARACA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Prof.Dr. Koray HAKTANIR 1990, Page: 80 Juri : Prof. Dr. Koray HAKTANIR Prof. Dr. Ahmet ÖZGÜMÜŞ Assoc. Prof.Dr. Sadık USTA İn this study the cadmium contents of raw phosphates and phosphate fertilizers domestically produced or imported were determinated. For this purpose, the raw phosphate and phosphate fertilizer samples were collected from various fertilizer procesing plants in Turkey and from imported raw phosphates and fertilizers. The selected proccessing companies were BAGFAŞ A.Ş, Gübre Fabrikaları A.Ş., Ege Gübre, Toros Gübre and TÜGSAŞ which used raw phosphates imported from Syria, Morocco, Algeria, Jordan, Tunisia and mined in Mardin-Mazıdağı, for the purpose of produced phosphate fertilizers. Phosphate fertilizers imported from Germany, Romania, USA and Hungary were also tested. The cadmium contens of the raw phosphates and phosphate fertilizers were found to be fairly high. İn addition, the cadmium content of phosphate fertilizers increased with increasing phosphorous contents. KEY WORDS : Phosphate fertilizer, raw phosphates, distribution of Cd.- on the environment, effects of Cd on the environment.