Detection and classification of breast cancer in whole slide histopathology images using deep convolutional networks
Derin evrişimli ağlar ile tüm slayt histopatolojisi resimlerinde meme kanseri tesbiti ve sınıflandırılması
  1. Tez No: 434214
  2. Yazar: BARIŞ GEÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
En ölümcül kanser tiplerinden olan meme kanseri, deri tipli olmayan kanserler arasında en sık görünen ikinci kanser tipidir. Meme kanserinde erken ve doğru teşhis tam tedavi için oldukça kritiktir. Son zamanlardaki tıbbi görüntü işleme araştırmaları bu konuda umut vadeden sonuçlar elde etmişlerdir. Bu sonuçların biyopsi görüntülerinin analizi sırasında daha doğru anlaşılması ve olası sağlıksız dokuların tesbitinde fayda sağlayabileceği düşünülmektedir. Ancak ne yazık ki, tamamen otomatik bir bilgisayar destekli teşhis için tüm slayt histopatoloji görüntülerinin işlenmesi gerekirken, bu araştırmalar genellikle özel olarak kesilmiş ve etiketlenmiş görüntüler üzerine olmaktadır. Bununla beraber tüm slayt görüntülerinin boyutlarının oldukça büyük olmasından dolayı kabul edilebilir bir işlem gücü ve zaman içerisinde işlenmesi güçleşmektedir ve farklı bölgelerde sağlıklı veya tümör dokularını farklı aşamalarda bulunması tüm slayt görüntülerde tümör tesbiti ve sınıflandırılmasını zorlaştırmaktadır. Biz, ham tüm slayt görüntüsünden son teşhise kadar hızlı bir biçimde tümör tesbiti ve sınıflandırması yapabilen ve bunu yaparken güncel derin öğrenme tekniklerini etkili bir biçimde kullanan bir bilgisayar destekli teşhis sistemi tasarladık. Bu sistem uzman patologların sistematik çalışma akışı ve aşamalı detaya yakınlaşma tarzından esinlenerek geliştirilmiş olup temelde iki aşamadan oluşmaktadır: (1) teşhis için ilgili alanların tesbiti, (2) tesbit edilen alanların beş kanser tipine sınıflandırılması. Özgün ilgili alan tesbit yaklaşımımız uzmanların birden fazla çözünürlük seviyesinde verimli arama örüntüsünü taklit etmektedir. Bunun için dört adet derin ağ patologların tüm slayt inceleme kayıtlarından çıkartılan örneklerle eğitilmiştir. Daha sonra sadece tesbit edilen ilgili alanlar üzerinde daha derin bir ağ ve ardıl-işleme kullanılarak her bir tüm slayt görüntüsü tek bir kanser tipine sınıflandırılmaktadır. 240 tüm slayt görüntüsü üzerinde yapmış olduğumuz deneylerimizde, tasarladığımız ilgili alan tesbit yaklaşımımız bu sorunun çözümünde en gelişkin diğer bir yöntemden daha verimli ve etkin çalıştığı gözlemlenmiştir. Bütün sistemin nihai sınıflandırması ise 45 patoloğun ortalama başarısının hemen altındadır. Ayrıca derin öğrenme öznitelikleri, farklı görselleştirme teknikleri kullanılarak incelenmiş ve öğrenilen bilgiler görüntülenmiştir.
Özet (Çeviri)
The most frequent non-skin cancer type is breast cancer which is also named one of the most deadliest diseases where early and accurate diagnosis is critical for recovery. Recent medical image processing researches have demonstrated promising results that may contribute to the analysis of biopsy images by enhancing the understanding or by revealing possible unhealthy tissues during diagnosis. However, these studies focused on well-annotated and -cropped patches, whereas a fully automated computer-aided diagnosis (CAD) system requires whole slide histopathology image (WSI) processing which is, in fact, enormous in size and, therefore, difficult to process with a reasonable computational power and time. Moreover, those whole slide biopsies consist of healthy, benign and cancerous tissues at various stages and thus, simultaneous detection and classification of diagnostically relevant regions are challenging. We propose a complete CAD system for efficient localization and classification of regions of interest (ROI) in WSI by employing state-of-the-art deep learning techniques. The system is developed to resemble organized workflow of expert pathologists by means of progressive zooming into details, and it consists of two separate sequential steps: (1) detection of ROIs in WSI, (2) classification of the detected ROIs into five diagnostic classes. The novel saliency detection approach intends to mimic efficient search patterns of experts at multiple resolutions by training four separate deep networks with the samples extracted from the tracking records of pathologists' viewing of WSIs. The detected relevant regions are fed to the classification step that includes a deeper network that produces probability maps for classes, followed by a post-processing step for final diagnosis. In the experiments with 240 WSI, the proposed saliency detection approach outperforms a state-of-the-art method by means of both efficiency and effectiveness, and the final classification of our complete system obtains slightly lower accuracy than the mean of 45 pathologists' performance. According to the McNemar's statistical tests, we cannot reject that the accuracies of 32 out of 45 pathologists are not different from the proposed system. At the end, we also provide visualizations of our deep model with several advanced techniques for better understanding of the learned features and the overall information captured by the network.