Bi-objective optimization of grid-connected decentralized systems
Şebekeye bağlı merkezi olmayan enerji sistemlerinin iki amaçlı optimizasyonu
  1. Tez No: 434216
  2. Yazar: ONUR ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZLEM KARSU, YRD. DOÇ. AYŞE SELİN KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada şebekeye bağlı, hibrit yenilenebilir enerji sisteminin iki amaçlı-iki aşamalı rassal modellemesi sunulmaktadır. Bu sistemde başlıca temiz enerji kaynakları güneş ve rüzgardır. Elektrik şebekesi karbon yoğunluğu fazla olan bir alternatif olarak değerlendirilmekle birlikte, sistemin güvenilirliği için gerektiğinde yedek kaynak görevini üstlenmektedir. Karbon salınımı ve yenilenebilir enerji kaynaklarının aralıklılığını azaltmadaki rolünü incelemek için batarya hücreleri sisteme dahil edilmiştir. Bahsedilen sistemde karar vericinin hem maliyet hem de karbon salınımı konusunda hassas olduğu varsayılarak iki amaç göz önüne alınmıştır: Toplam maliyet ve şebekeden satın alınan elektriğin karbon salınımı. Problemin çözümü için yeni bir benzetim en iyileme algoritması geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
We present a bi-objective two stage stochastic programming model for optimal sizing of a grid-connected hybrid renewable energy system. In this system, solar and wind are the main electricity generation resources. National grid is assumed to be a carbon-intense alternative to renewables and used as a backup source to ensure reliability. Storage device is included to examine its role in reducing the carbon emission and the intermittency of renewable sources. It is assumed that decision maker is sensitive to both cost and carbon emission, therefore two objectives are considered: total cost and carbon emission caused by electricity purchased from the utility grid. A simulation optimization algorithm has been developed for the problem