Performance enhancement of graphene based optoelectronic devices
Grafen tabanlı optoelektronik aygıtlarda performans artırılması
  1. Tez No: 434221
  2. Yazar: ONUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. EKMEL ÖZBAY, YRD. DOÇ. HÜMEYRA ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
İki boyutlu bir malzeme olan grafen, elektrostatik olarak ayarlanabilir optik yanıtı sayesinde ayarlanabilir optoelektronik cihazlar için güçlü bir adaydır. Bugüne kadar kullanılan ve alttaşın arka yüzeyinden uygulanan kapı voltajı –çok yüksek voltajlar uygulanmadığı halde- grafen üzerinde güçlü elektromanyetik alanlar oluşturma açısından zayıf bir yöntemdir. Bu soruna bir çözüm olarak, iyonlu sıvı yöntemi alttaşın ön yüzeyinden uygulanan kapı voltajı sayesinde alttaş kayıpları olmadan grafen üzerinde güçlü elektromanyetik alanlar oluşturmaktadır. Öte yandan, iki boyutlu doğası gereği grafen, ışık ile sınırlı bir etkileşime sahiptir. Bu sınırlı etkileşim grafenin optoelektronik uygulamaları konusundaki verimini sınırlamaktadır. V-şeklindeki plazmonik nanoantenler, yakınlarındaki elektrik alanı hapsettikleri ve görece şiddetini artırdıkları için grafen-ışık etkileşimini artırmakta kullanılabilirler. Bu nanoantenler ve grafenin ayarlanabilir yapısı birleştirilip, dalgaboyu yanıtı aktif olarak değiştirilebilir cihazlar yapmak mümkündür. Bu tezde ilk olarak, Si- SiO2 alttaş üzerine yerleştirilen V-şeklindeki plazmonik antenlerin yansıma özelliklerini inceledik. Bu sayede nanoantenlerin rezonans dalgaboylarının yakınında yansıma artışı gözlemledik. Daha sonra nanoantenler ile grafeni birleştirip, geçirgenlik ölçümü yapılabilecek geometride bir cihaz tasarladık. Bu cihazı oluşturduk ve iyonlu sıvı yöntemi ile kapı voltajı uyguladık. Bu cihaza 3.8 Volt kapı voltajı uygulayarak cihazın orta-kızılötesi optik geçirgenlik rezonans dalgaboyunda 389 nm'lik bir kayma oluşurduk.
Özet (Çeviri)
Graphene is a strong candidate for active optoelectronic devices because of its electrostatically tunable optical response. Current substrate back-gating methods are unable to sustain high fields through graphene unless a high gate voltage is applied. In order to solve this problem, ionic liquid gating is used which allows substrate front side gating, thus eliminating major loss factors such as a dielectric layer and a thick substrate layer. On the other hand, due to its two dimensional nature, graphene interacts weakly with light and this interaction limits its efficiency in optoelectronic devices. However, V-shaped plasmonic antennas can be used to enhance the incident electric field intensity and confine the electric field near graphene thus allowing further interaction with graphene. Combining V-shaped nanoantennas with the tunable response of graphene, the operation wavelength of the devices that employ V-shaped antennas can be tuned in situ. We demonstrate a reflection enhancement by utilising different V-shaped nanoantenna geometries on a Si-SiO2 substrate. After studying the response of these nanoantennas, we demonstrate a graphene-based device with ionic liquid gating and V-shaped plasmonic antennas to both enhance and more effectively tune the total optical response. We are able to tune the transmission response of the device for up to 389 nm by changing the gate voltage by 3.8 Volts in the mid-infrared regime.