Karasu çayı ve Sırakaraağaçlar deresinde nütrient ve anyonik deterjan kirliliğinin araştırılması
Investigation of nutrient and anionic detergent pollution in Karasu and Sirakaraağaçlar stream
  1. Tez No: 434239
  2. Yazar: ERDİ GÜLTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışma Mayıs 2014 – Nisan 2015 tarihleri arasında Sinop il sınırları içerisinde bulunan Karasu Çayı ve Sırakaraağaçlar Deresinin anyonik deterjan kirliliği ve bazı fiziko-kimyasal özelliklerinin belirlenmesi amacı ile gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla her iki su kaynağının su kalitesini belirlemek için anyonik deterjan ve 20 parametrede pH, sıcaklık, iletkenlik, tuzluluk, ORP (Oksidasyon Redüksiyon Potansiyeli), çözünmüş oksijen, amonyum (NH4+), nitrat (NO3-), biyolojik oksijen ihtiyacı (BOİ5), kimyasal oksijen ihtiyacı (KOI), Organik madde, karbondioksit (CO2), toplam sertlik, alkalinite, Klorofil-a, Polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH), nitrit (NO2-), fosfat (PO4-3), klorür iyonu (Cl-), silisyum ölçüm ve analizler yapılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda Karasu Çayı ve Sırakaraağaçlar Deresinin Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği Kıtaiçi Su Kaynaklarının Sınıflarına Göre Kalite Kriterleri açısından nitrit azotu, klorür iyonu değerleri yönünden III. ve IV. sınıf kalitede; çözünmüş oksijen, anyonik deterjan değerleri yönünden II. ve III. sınıf kalitede olduğu belirlenmiştir. Ayrıca Karasu Çayının toplam sertlik ve tuzluluk değerlerinin Sırakaraağaçlar Deresi'ne göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir. İncelenen diğer parametreler açısından genel olarak I. ve II. su kalitesinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was achieved between May 2014 and April 2015 at the Karasu Creek and Sırakaraağaçlar Stream located in the province of Sinop.It was conducted to determine anionic detergent pollution and some physicochemical properties. Therefore, anionic detergent and 20 parameter pH, temperature, conductivity, salinity, ORP (Oxidation Reduction Potential), dissolved oxygen, ammonium (NH4+), nitrate (NO3-), biological oxygen demand (BOD5), chemical oxygen demand (KOI), organic matter, carbon dioxide (CO2), total hardness, alkalinity, chlorophyll-a, polycyclic aromatic hydrocarbons (PAH), nitrite (NO2-), phosphate (PO4-3), chloride ion (Cl-) , silicon measurements and analysis were performed to determine the water quality of both water. According to the data obtained, water Pollution Control Regulation in terms of Quality Criteria Class of inland water resources that, with regard to chloride ion, nitrite nitrogen values of Karasu River and Sırakaraağaçlar Stream that water quality class III and IV. Furthermore, their water quality was class II and III for dissolved oxygen and anionic detergent measurements. It has also been found that the total hardness and salinity values of the Karasu Creek is lower than the Sırakaraağaçlar stream. Examined in terms of other parameters, it was generally determined that water quality class I and II.