Karadeniz'in Sinop kıyıları denizel makroalg komünitelerinin biyomas ve kimyasal içeriğindeki mevsimsel değişimler
Seasonal changes in the biomass and chemical compositions of macroalgae communities in the Sinop coasts of the Black Sea
- Tez No: 434238
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KARAÇUHA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sinop Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, Karadeniz'in Sinop kıyılarının kayalık substratumlarında dağılım gösteren makroalg türlerini ve birim alanda kütle miktarında meydana gelen değişimleri tespit etmek, ayrıca bazı yaygın ve ekonomik önemi olan türlerin kimyasal komposizyonlarındaki değişimleri belirlemek amacıyla mevsimsel olarak dört istasyonda (Hamsilos, Akliman, DSİ, Karakum) gerçekleştirilmiştir. Alg örnekleri 2014 yılı boyunca 0-1 m derinlikten 20x20cm kuadrat ile üç tekerrürlü olarak şekilde el ile toplanmışır. Araştırma sonucunda 8'i Ochrophyta, 16'sı Rhodophyta ve 6'sı Chlorophyta bölümlerine ait toplam 30 takson tespit edilmiştir. Bu çalışma sonucunda en yüksek biyomas değeri 3303,19 g/m2 kuru ağırlık ile Akliman istasyonundan tespit edilmiş olup bunu sırasıyla Hamsilos (3225,22 g/m2 kuru ağırlık), Karakum (3178,24 g/m2 kuru ağırlık) ve DSİ (2776,68 g/m2 kuru ağırlık) istasyonları izlemiştir. Bununla birlikte en yüksek ortalama biyomas değeri 935,32±16,11 g/m2 kuru ağırlık ile kış mevsiminde, en az biyomas değeri ise 588,19±85,35 g/m2 kuru ağırlık ile yaz mevsiminden elde edilmiştir. Yapılan istatiksel analizler sonucunda her istasyonun çeşitlilik indeksi değerleri ilkbaharda yüksek bulunmuş ve düzenlilik indeksi değerlerinin buna benzer olduğu görülmüştür. Kimyasal bileşimi araştırılan makroalglerden Cystoseira crinita Duby yıl boyunca bölgede yoğun olarak tespit edilirken, Laurencia obtusa (Hudson) J.V. Lamouroux türüne DSİ istasyonunda rastlanmamıştır. Sonbahar mevsiminde ise hiçbir istasyonda analiz yapılabilecek uygunluk ve miktarda Ulva intestinalis Linnaeus türü saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the seasonal changes of macroalgae flora with the changes of biomass in per unit area living in the rocky substrata of four station (Hamsilos, Akliman, DSİ, Karakum) in Sinop coast of the Black Sea and also to determine the chemical compositions of some common and economically important species. Algal samples were collected by hand with a 20x20 cm quadrat at 0-1 m depth as three replication throughout 2014. As a result of the study, a total of 30 taxa belonging to 8 Ochrophyta, 16 Rhodophyta and 6 Chlorophyta sections were identified. The result of this, the highest biomass value was obtained from Akliman (3303,19 g/m2, dry weight), followed by Hamsilos (3225,22 g/m2, dry weight), Karakum (3178,24 g/m2, dry weight) and DSİ (2776,68 g/m2, dry weight). Besides, the highest average biomass value (935,32±16,11 g/m2 dry weight) was obtained in winter and the lowest (588,19±85,35 g/m2, dry weight) in summer. As a rusult of statistical analyzes, the highest diversity index values of each station were calculated in the spring and the evenness index values were showed similarity with these results. The the chemical composition researhed, Cystoseira crinita Duby was determined to intense during the year, however Laurencia obtusa (Hudson) J.V. Lamouroux was not found in the station of DSİ. The suitable amount of Ulva intestinalis Linnaeus for the analysis during the autumn was not obtained in the stations.