Modeling the impact of fish and fisheries on marine biogeochemistry: A case study in the Sargasso sea
Balık ve balıkçılığın deniz biyojeokimyası üzerindeki etkisinin modelleme yöntemiyle incelenmesi: Sargasso denizinden bir örnek çalışma
- Tez No: 434241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ SALİHOĞLU, YRD. DOÇ. DR. EKİN AKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Okyanuslar küresel karbon döngüsü üzerinde önemli bir role sahiptir.Denizel ekosistemler, atmosferden deniz ekosistemi içerisine alınan karbonun fotosentez yolu ile organik maddeye dönüştürülerek okyanusun derin bölgelerine taşınımına ve bu yolla atmosferik karbonun okyanus içerisinde depolanmasına olanak sağlamaktadır. Denizel besin ağı içerisinde yer alan balıkların, planktonlar üzerinden beslenmesi ve metabolik aktiviteleriyle ekosisteme besin sağlamaları sebebiyle karbon taşınımını büyük oranda etkilediği düşünülmektedir. Bu sebeple özellikle 1950'lerden sonra hızlı bir artış gösteren ve denizel ekosistemler üzerinde gözle görülür değişimlere sebep olan balıkçılığın, balık biyokütlelerini değiştirme yoluyla karbon döngüsünü doğrudan etkilemesi beklense de balıkların denizel ekosistemlerin biyojeokimyası üzerindeki etkisi halen tam olarak ortaya konamamıştır. Bu çalışmada, balıkçılıkla değişen balık stoklarının deniz ekosisteminin biojeokimyası üzerindeki etkisinin öngörülmesini sağlamak amacıyla deniz ekosisteminin alt ve üst trofik seviyelerinin bir arada ve etkileşimli olarak modellenmesi gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, deniz ekosisteminin besin döngüleri, karbon taşınımı, alt trofik seviye canlılarının yaşamsal aktiviteleri gibi unsurlarını simule eden tek boyutlu bir biyojeokimyasal model ile besin ağı, balıkçılık, üst trofik seviye canlıların dinamikleri gibi unsurları simule eden bir denizel ekosistem modeli birleştirilmiştir. Oluşturulan bütünleşik (end-to-end) model deniz ekosistemini en alt seviyeden en üst seviyeye kadar temsil etmesi sebebiyle ekosistemi daha gerçekçi bir şekilde ele alan bütüncül bir yaklaşım sunmaktadır. Model, balıkçılık baskısının besintuzu döngüsü başta olmak üzere alt trofik seviyelere kadar olan etkisinin analizine imkan sunmaktadır. Bütünleşik model, biyojeokimsayal modelin ekosistemi zooplankton seviyesine kadar temsil etmesinden kaynaklanan yetersizliklerin ortadan kalmasını sağlamıştır. Elde edilen sonuçlar üst trofik seviye canlıların beslenme baskısı sebebiyle mezozooplankton biyokütlesinde %56'lık bir azalmayı işaret etmektedir. Ayrıca, bütünleşik model tahminleri, balığı dahil etmeyen biyojeokimyasal modele oranla %24 daha fazla karbon taşınımı göstermektedir. Bu artış, plankton kompozisyonlarındaki değişim ve detritusa giden akışlardaki artışla açıklanabilmektedir.Modellerin birleştirilmesiyle alt trofik seviye dinamiklerinde gerçekleşen değişimler istatistiksel olarak verilere daha başarılı bir şekilde uymaktadır. Farklı balıkçılık senaryolarının test edilmesiyle elde edilen sonuçlar, değişen balıkçılık baskısının besintuzu döngülerini doğrudan etkilediğini göstermektedir. Bu çalışmanın sonucunda, bu zamana kadar balığın etkisini dahil etmeden geliştirilen biyojeokimyasal modellerden farklı olarak, balıkların denizel ekosistemlerin biyojeokimyası üzerindeki önemli rolü ortaya konmuştur. Ek olarak, farklı balıkçılık senaryolarının uygulandığı analiz sonuçları balıkçılık baskısının denizel besin döngülerini ve karbon taşınımını doğrudan etkilediğini göstermektedir.Balıkçılığın hedeflediği türlere ve şiddetine göre biyojeokimyasal süreçlerdeki değişimler farklılık göstermektedir.Örneğin, halihazırdaki balıkçılığa ek olarak balıkçılığın potansiyel yeni hedefi olan mezopelajik türlerin avcılığının da eklendiği senaryo karbon taşınımında %12 azalış göstermiştir.Aynı senaryo, remineralizasyon akışlarında %11-15 oranlarında değişimleri ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın bir sonucu olarak, balığı doğrudan dahil etmeyen modellerin aksine, biyojeokimyasal süreçlerin balıkçılık aktiviteleri ve balık kompozisyonlarından nasıl etkilendiği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The ocean has a crucial role in global carbon cycle. Marine ecosystems are responsible for storing the carbon within the ocean body by means of uptaking atmospheric carbon into the ocean, transforming it into organic carbon through photosynthesis and transporting to the profound depths of the ocean. Playing a significant role in the marine food webs, grazing on plankton and providing nutrient to ecosystem by its metabolic activities, fish is thought to have a considerable impact on carbon export. For this reason, having regard to its increasing trend especially after 1950s, fishing is expected to impact carbon cycle directly by changing the fish biomasses. However, how fish impacts the biogeochemistry of marine ecosystems is not known clearly and to be assessed quantitatively. In this regard, this study aims to analyze the impact of fish and fisheries on marine biogeochemical processes by setting up an end-to-end model that simulates lower and higher tropic levels of marine ecosystems simultaneously. For this purpose, a biogeochemical model, which simulates lower tropic level dynamics (e.g. carbon export, nutrient cycles) and an ecosystem model, which simulates fisheries exploitation and higher tropic level dynamics (e.g. food web) were online and two-way coupled. Simulating the ecosystem from one end to the other with a holistic approach, the coupled model provided a more realistic representation of the ecosystem. It served as a tool for the analysis of fishing impacts on marine biogeochemical dynamics. Coupled model resolved the inefficiencies of biogeochemical model, which was because of being“closed”by zooplankton. Results pointed out 56% decrease in the mesozooplankton biomass due to higher trophic level predation. Simulations estimated an approximately 24% increase in the carbon export compared to the biogeochemical model simulations, which had no fish compartment. This increase was due to the change in the plankton compositions and enhanced outflows to detritus. The changes in the lower trophic level dynamics were statistically more consistent with the empirical data. Moreover, results obtained by applying different fishing intensities indicated that changes in fisheries exploitation levels directly influence the marine nutrient cycles and hence, the carbon export. Depending on the target and the intensity of fisheries, considerable changes in the biogeochemical responses obtained. For example, in the scenario where new potential target mesopelagics harvested in addition to the current fisheries revealed 12% decrease in the carbon export. The same scenario also indicated 11-15% changes in the remineralization flows. As a result of this study, unlike the models that do not represent the fish explicitly, how marine biogeochemical processes are impacted by the activity of fish assemblages and fisheries exploitation was delineated.