Characterization of detergent residues on glass surfaces
Deterjan kalıntılarının cam yüzeylerde karaketerizasyonu
  1. Tez No: 434274
  2. Yazar: MUHAMMET SADİ GÜRSES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA KIZILEL, YRD. DOÇ. DR. ALPER UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tüketicilerin sağlık bilincinin giderek artması sebebiyle, bulaşık makinasında yıkama sonrası bulaşıkların yüzeylerinde görünen beyaz lekeler daha da dikkat çeker hale geldi. Bu lekelerin nitelendirilmesine yönelik bir ihtiyaç doğdu. Bu doğrultuda bu tezde, bahsi geçen beyaz lekelerin bulaşık makinası deterjanlarında sıklıkla kullanılan bileşenler olan sodyum trifosfat ve sodyum sitrat göz önünde bulundurularak tahlil edilmesi amaçlanmıştır. Yıkama sonra bulaşıkların hem nitel hem de nicel yüzey analizi için spektrometrik ve difraktometrik yöntemler kullanılmıştır. Nitel analiz için, bulaşık yüzeyleri Fourier Dönüşümlü Kızıl Ötesi Spektrometresi (FT-IR), X Işını Fotoelektron Spektroskopisi (XPS) ve Endüktif Eşleşmiş Plazma Kütle Spektrometresi (ICP-MS) kullanılarak analiz edilmiştir. Nicel analiz için ise, Uv-Vis spektrofotometresi (UV-Vis), Fourier Dönüşümlü Kızıl Ötesi Spektrometresi (FT-IR), Raman Spektrometresi ve Lazer Aşındırmalı Endüktif Eşleşmiş Plazma Kütle Spektrometresi (ICP-MS) kullanılmıştır. Bu analizlerden farklı olarak, bir de sadece kolorimetrik bir analize dayanan kalıntı tespit yöntemi geliştirdik. Değme açısı ölçümü yapılarak bahsi geçen iki komponent hidrofobisiteleri karşılaştırılmasına ek olarak, bu komoponentlerin insan böbrek hücreleri üzerindeki toksik etkisi hücre canlılık testleri ile belirlenmiştir. Hücrelerin maruz kaldığı sıvıların derişimi ve maruz kaldıkları süre artıkça hücrelerin canlılık faaliyetleri azalma yapılan canlılık testleri ile gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, bulaşık makinasında yıkama sonrası deterjan kalıntı miktarının belirlenmesi sağlamakla kalmayıp, kalıntıların canlı hücreler üzerindeki toksik etkilerini gözlemlemeye de olanak sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The problem of white spots on dishwasher-washed dishes has been receiving significant attention with increased health awareness of consumers. There is a need for characterization of such white spots on dishes. In this thesis, we focused on identifying the chemical components in these white spots by considering penta-Sodium triphosphate (STPP, Na5P3O10) and tri-Sodium citrate dihydrate (sodium citrate, Na3C6H5O7), the most widely used components in detergent formulations. Spectroscopic and diffraction measurements have been carried out to analyze the dishwasher washed glass sample surfaces both qualitatively and quantitatively. For qualitative analysis, surfaces of the dishware were analyzed by Fourier transform infrared spectroscopy in the attenuated total reflectance mode (ATR-FTIR), X-ray photoelectron spectroscopy (XPS), and laser ablation inductively coupled plasma mass spectroscopy (LA-ICP-MS). For quantitative analysis, UV-VIS-NIR absorption spectroscopy, Fourier transform infrared spectroscopy in the attenuated total reflectance mode (ATR-FTIR), Raman spectroscopy, laser ablation-inductively coupled plasma mass spectroscopy (LA-ICP-MS) were utilized to obtain quantitative calibration models for a range of STPP and sodium citrate concentrations (1 to 8% w/w) precipitated on glass surfaces. Then using these calibration curves, STPP and sodium citrate residues on the dishwasher-washed dishes were determined quantitatively by ATR-FTIR. In addition to these, a simple colorimetric analysis was also developed to detect residues of STPP and sodium citrate on dishwasher washed glass surfaces. Moreover, the hydrophilicity of these chemicals was measured by contact angle measurements and the toxicity assays were performed to elucidate the influence of STPP and sodium citrate on human kidney cells viability. Cell viability results showed a decreasing trend in the number of cells cultured with increasing concentrations and exposure time of sodium tripolyphosphate and sodium citrate in the medium. Results of this study provide opportunities for quantifying the detergent residues on dishwasher-washed dishes and assess their possible toxicity on live cells.