Ecocultural perspective in learning disability: Family support resources, values, child problem behaviors
Ekokültürel bakışla öğrenme güçlüğü: Ailenin destek kaynakları, değerler, çocuğun davranış sorunları
  1. Tez No: 434282
  2. Yazar: SUZAN ÇEN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ARİFE BERNA AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ekokültürel kuram ailenin destek kaynakları gibi ailesel faktörler, ya da değerler gibi kültürel faktörlerin ailenin aktivitelerini organize ettiğini ve şekillendirdiğini, engelli çocuğun gelişimsel çıktılarını etkilediğini varsayar. Bu nedenle, bu çalışmada ailesel ve kültürel faktörlerin çocuğun davranış sorunlarıyla olan etkileşiminin ekokültürel kuram çerçevesinde 7-14 yaş arası öğrenme güçlüğü olan çocuklarda incelenmesi hedeflenmiştir. Toplamda 90 öğrenme güçlüğü olan çocuğun annesi ve öğretmeni çalışmaya katıldı. Katılımcılar Aile Destek Ölçeği, Portre Değerler Ölçeği, Özel Öğrenme Güçlüğü Semptom Kontrol Listesi (Öğretmen formu) ve Problem Davranış Ölçeği (Öğretmen formu) ve sosyodemografik formunu doldurdu. Analizlerde, Pearson korelasyon analizi, regresyon analizi ve Hayes'in (2013) düzenleyici değişken analizi yapıldı. Bu çalışmada destek kaynakları ile problem davranışları arasındaki ilişkiye bakıldıktan sonra, sosyal destek analizleri öğrenme güçlüğü düzeyi kontrol edilerek tekrarlandı. Sosyal destek ile ilgili olarak, yalnızca algılanan bilgi desteği, öğrenme güçlüğü düzeyi kontrol edildiğinde içselleştirme sorunlarını marjinal olarak, edilmediğinde anlamlı olarak yordamıştır. Ancak algılanan bakım veren desteği ve duygusal destek anlamlı olarak, ve finansal destek ise marjinal olarak dışsallaştırma sorunlarını yordarken, öğrenme güçlüğü düzeyi kontrol edildiğinde ilişki anlamsız hale gelmiştir. Ancak beklenmedik şekilde, duygusal destek ile öğrenme güçlüğü düzeyinin etkileşimi dışsallaştırma sorunlarını marjinal olarak yordamıştır. Değerlerle ilgili olarak, öğrenme güçlüğü düzeyi kontrol edildiğinde, hem muhafazacılık hem de yeniliğe açıklık değerler ölçeğinden yüksek puan alan ebeveynlerin çocuklarında içselleştirme sorunlarının en düşük olma eğiliminde olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, çocuğun gelişiminin kültürel ve bireysel faktörlerden etkilendiği, kültürel anlayışın özellikle öğrenme güçlüğü olan çocuklara yönelik etkili müdahale programları geliştirmede araştırmacılara yol gösterebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ecocultural theory assumes that familial factors such as family support resources and cultural factors such as values organize, and shape family activities, and influence child developmental outcomes of disabled children. Therefore, in the current study, it was aimed to assess the interaction between familial and cultural factors with child problem behaviors within the perspective of ecocultural theory in learning disabled children aged between 7-14. In total, 90 learning disabled children' mothers and teachers were participated in this study. They filled Family Support Scale, Portrait Values Questionnaire, Specific Learning Disability Symptom Check List (Teacher Form) and Child Behavior Problem Scale (Teacher Form) and Social-demographical Form. In analysis, Pearson correlation, regression analysis and Hayes' (2013) moderation analysis were conducted. After testing relationship between support resources and problem behaviors, support analyses were repeated after including learning disability level. For support resources, only informational support marginally predicted internalizing problems when learning disability level was controlled, but when excluded from the model, it significantly predicted. Caregiving and emotional significantly, and financial support marginally predicted externalizing problems when learning disability level was excluded, but become non-significant after controlling for learning disability level. However, unexpectedly, the interaction of emotional support and learning disability level marginally predicted externalizing problems. For values, when mothers have high scores both conservation and openness to change values' scale, the internalizing problems tended to be lowest in learning disabled children after learning disability level was controlled. In sum, the findings revealed that ideas about child development depend on cultural and individual factors, and a culturally sensitive understanding of child behaviors can guide researchers in developing more effective intervention programs, particularly in learning disabled children.