Dolgancada addan ad yapımı
Derivation in Dolgan language
- Tez No: 434281
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 461
Özet
Dolganlar Türk dilini en kuzeyde konuşan topluluktur. Taymır Yarımadası'nda yaşamaktadırlar. Bölgede yaşayan en kalabalık yerli topluluk Dolganlardır. Dolganca, Yakutça ile birlikte Türk dilleri ailesinin kuzeydoğu grubuna girmektedir. Bir zamanlar Dolganca, Yakutçanın bir lehçesi olan Dolganca 1978 yılından itibaren ayrı bir dil olarak kabul edilmektedir. Dolgancanın çok fazla yazılı kaynağı yoktur.“Üörüüleek Hurak”(Luka İncili tercümesi) bu az sayıda yazılı kaynaktan biridir. Çalışmamızda öncelikle metnin çeviriyazısı düzenlenmiş, daha sonra metin addan ad yapımı açısından incelenmiştir. Çalışmanın sonunda, sözcüklerin kökenbilimsei açıdan incelendiği bir çözümlemeli sözlük-dizin bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Dolgans are the northernmost Turkic-speaking peoples in the world. They are living in the Taimyr Peninsula. These people are most numerous group of indigenous people on the area. Together with Sakha (Yakut) languge it belongs to the northeastern branch of the Turkic language family. Once upon Dolgan language was a dialect of Sakha (Yakut) languge. It is a seperate language since 1978. There are not a lot of written works in Dolgan language.“Üörüüleek Hurak”(translation of Gospel of Luke) is one of the text of Dolgan language. In this study, in which primarily, transcription of the work is exercised, the literary work is analysed in terms of its content derivation. Ultimately, this study at the end of which the grammatical sequence and glossary exist attempt to demonstrate the etymological characteristic of Dolgan language.