The effects of ethnic identity in acculturation and psychological well-being among Turkish immigrants in the united states
Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan Türk göçmenler arasında etnik kimliğin kültürleşme ve duygusal refah üzerindeki etkileri
- Tez No: 434320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇA POYRAZ TACOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmanın amacı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nde yaşayan Türk göçmenler arasında etnik kimliğin kültürleşme ve duygusal refah üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu çalışmaya, ABD'ye en az bir yıl önce göç etmiş ve orada yaşamını sürdüren toplamda 467 yetişkin Türk katılımcı olarak dahil olmuştur. Bu çalışmanın katılımcıları ABD'nin çeşitli üniversitelerindeki öğrenci dernekleri ve ABD'de bulunan Türk kültür dernekleri ile Türk toplum merkezleri aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcılar; demografik özellikler, etnik kimlik, kültürleşme süreci, pozitif etki ve negatif etki cetveli, yaşamdan duyulan memnuniyet ve ABD'ye yapılan göçten duyulan memnuniyet gibi çeşitli enstrumanları olan anket formlarını ya e-mail yoluyla online bir link olarak ya da yüz yüze olan görüşmelerde cevaplamıştır. Bu enstrumanlar, ya bu çalışma için derlenmiş veya başka çalışmalarda kullanılmış/uygulanmış olanlardan alınarak yeniden oluşturulmuştur. Bu çalışmanın verileri; korelasyon, Ki Kare testleri, t-testler, hiyerarşik çoklu regresyon, multinomial lojistik regresyon, ANOVA ve MANCOVA'lar gibi farklı istatistiki testler ile analiz edilmiştir. Entegrasyon ile diğer kültürleşme yönleri arasındaki ilişkiyi açıklamak için hesaplanan multinomial lojistik regresyon analizi; etnik kimlik, Amerikan kimliği, dindarlık derecesi ve ABD'ye göçten duyulan memnuniyetin kültürleşme yönünün belirlenmesinde anlamlı bir ilişkinin olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, hiyerarşik çoklu regresyon analiz testi ile yaş, gidilen ülkede yaşanılan süre, dindarlık derecesi, sosyo-ekonomik statü, yaşanılan yerdeki legal statü, etnik kimlik ve gidilen ülkenin kendi kültürüyle ilişki durumunun ABD'deki Türk göçmenlerin pisikolojik refahları üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırma analiz sonuçlarına göre, Türk göçmenlerin yarısına yakını kendisini yanlızca Türk kimliğiyle tanımlarken yarıya yakın kısmı da kendisini hem Türk hem de Amerikan kimliğiyle tanımlamaktadır. Dahası, entegrasyonun; Türk göçmenler arasında en fazla tercih edilen kültürleşme yönü olması nedeniyle Türk göçmenler kendi kültürlerini korumayı sürdürürken aynı zamanda Amerikan kültürüne de adapte olabilmektedirler. Bu çalışmada etnik tanımlanma stratejileri ile kültürleşme yönleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmanın sonuçları, etnik tanımlama stratejilerinin duygusal refah üzerinde anlamlı bir farka/etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of ethnic identity in acculturation and psychological well-being among Turkish immigrants in the United States. A total of 467 adult Turkish citizens who immigrated and have lived in the United States at least for one year participated in this study. Participants of this study were recruited through various cultural associations and community centers of Turkish-based and student associations in several universities of the United States. Participants received a link through e-mail or were interviewed in person and responded to a variety of instruments assessing demographic characters, ethnic identification, acculturation process, positive affect and negative affect schedule, satisfaction with life, and satisfaction with immigration to United States. The instruments were either designed for the study or remodeled from already existing studies. Data were analyzed by various statistical tests; including correlations, Chi-Square tests, t-tests, multiple hierarchical regression, multinomial logistic regression, ANOVAs, and MANCOVAs. Multinomial logistic regression analysis that attempted to predict the difference between integration and other acculturation pathways of Turkish immigrants revealed a significant impact of ethnic and American identities, religiosity, and satisfaction with immigration. Furthermore, in the hierarchical multiple regression the results showed that age, length of residence, religiosity, socio-economic status, legal status, ethnic identity, and host culture had significant effects to predict psychological well-being of Turkish immigrants. Results of the study indicated that roughly half of Turkish immigrants identified themselves with only Turkish identity while other half identified themselves with both American and Turkish identities. Moreover, integration was found to be the most preferred acculturation pathway among Turkish immigrants as they maintained their heritage culture while they adapted host culture. There found significant relationship between identification strategies and acculturation pathways. The results also revealed significant differences between identification strategies on psychological well-being.