Günlük bilgi gereksinimi ve bilgi arama davranışları üzerine bir çalışma: Ankara Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi örneği
A study on everyday life information needs and information seeking behaviors: Example of Ankara Adnan Ötüken Provincial Public Library
  1. Tez No: 434325
  2. Yazar: DEMET SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE SERAP KURBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bireyler günlük yaşam faaliyetlere ilişkin olarak çok çeşitli konularda bilgi gereksinimi duyarlar. Günlük yaşamda karşılaşılan sorunların çözümlenmesinde yardımcı olan bilgi türü olarak tanımlanan günlük bilgi gereksinimi karşılamak amacıyla bireyler İnternet, kütüphane kaynakları, medya, sivil toplum kuruluşları/ dernekler gibi ilgili kurum ve kuruluşlar ile aile/ eş/ arkadaş, meslektaş, konu uzmanı, kütüphaneci gibi başka bireylere başvururlar. Kütüphaneler, misyonları ve temel amaçları gereği özellikle halk kütüphaneleri her yaştan, meslekten ve eğitim düzeyinden toplum bireylerinin günlük bilgi gereksinimlerinin karşılanmasında önemli roller üstlenirler. Mevcut ve potansiyel kullanıcıların günlük bilgi gereksinimlerinin bilinmesi, kullanıcıların bilgi gereksinimlerine yanıt verebilecek hizmetler tasarlamak, gereksinime uygun koleksiyon geliştirmek, mevcut hizmetleri gereksinimlere göre revize etmek, politika ve strateji geliştirmek açılarından fayda sağlamaktadır. Bu nedenle yabancı literatürde günlük bilgi gereksinimine yönelik araştırmaların sayısında artış görülürken ülkemizde bu konuda yapılan çalışmalar az ve sınırlıdır. Bu çalışma merkezi konumu ve zengin koleksiyonu ile farklı kullanıcı gruplarına hizmet veren Ankara Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi kullanıcılarının günlük bilgi gereksinimlerini ve bilgi arama davranışlarını belirlemek amacıyla yürütülmüş, kullanıcıların günlük bilgi gereksinimi duydukları konular ve alt konular, bilgi arama davranışları, bilgiye ulaşma, kütüphane kullanımı ve kütüphane olanakları konularındaki sorunları ve görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Toplamda 531 katılımcı ile gerçekleştirilen anket çalışmasından elde edilen bulgular“Günlük bilgi gereksinimi ve bilgi arama davranışları ile bireylerin demografik özellikleri arasında ilişki vardır”şeklinde oluşturulan araştırma hipotezini doğrulamaktadır. Anahtar sözcükler Günlük bilgi, günlük bilgi gereksinimi, bilgi davranışı, bilgi arama davranışı, Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi, bilgi arama davranışı modelleri, bilgi arama, günlük yaşamda bilgi arama
Özet (Çeviri)
Individuals need information in various subjects in their everyday life. Everyday life information is defined as the type of information resolving the problems encountered in daily life. In order to satisfy their everyday life information needs, individuals use various information sources such as Internet, library resources, media, institutions and organizations such as non-governmental organizations and associations, other individuals such as family, spouse, friends, colleagues, field experts and librarians. As part of their missions libraries, especially public libraries, play an important role in satisfying everyday life information needs of the individuals of the society from every age, profession and educational level. Determining the everyday life information needs of current and potential users is useful in designing services that can fulfill their information needs, developing collections, revising current services and developing policies and strategies in accordance with these needs. Therefore, the number of researches about everyday life information need in foreign literature has been increasing. On the other hand, studies conducted in our country are few and far between. This study aimed to determine the everyday life information needs and information seeking behaviors of Ankara Adnan Ötüken Provincial Public Library (AAÖİHK) users. AAÖİHK was selected because of its central location and rich collection which attracts different user groups. Topics and subtopics users need information, information seeking behaviors, problems and opinions regarding accessing information, library use and library facilities were examined. A survey was conducted with 531 participants. Findings of the survey proved a correlation between demographic characteristics of individuals and their everyday life information need and information seeking behavior. Key Words Everyday life information, everyday life information need, information seeking behavior, Adnan Ötüken Provincial Public Library, information seeking behaviors, information seeking, everyday life information seeking