Fragmented concepts, mind style and cultural embodiment in song lyrics: A case of tori amos
Şarkı sözlerinde bölünmüş kavramlar, zihin biçem ve kültürel gösterge : Bir tori amos örneklemi
- Tez No: 434334
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP DOYURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Anlam kuruluşunun temelleri ve altında yatan süreçler uzun zamandır dilbilimin odak noktalarından biri olmakla birlikte, bu süreçlerin bilişsel derinliklerinin yakın zamana kadar gerektiği gibi dikkate alınmadığı düşünülmektedir. Söz konusu bilişsel süreçlerin önemli bir boyutunu da“zihin biçem”oluşturmaktadır. Zihin biçem, dilsel öğeleri anlamlandırma sürecinde tartışılmaz bir önem teşkil etmektedir.“Farklı dünyalar”kavramının da de zihin biçemle birlikte resme dahil edilmesiyle, bu çalışma, gerçeğin bireysel olarak kavramsallaştırılması yoluyla gerçekleşen çıkarımda bulunma süreçlerinde rol oynayan kusursuz bilişsel mekanizmaların, Anlaksal Uzam, ardılı Kavramsal Kaynaşım ve Çerçeve Kaydırma kuramlarıyla açıklanmasını hedeflemektedir. Söz konusu hedefe ulaşabilmek için, Amerikalı şarkıcı/söz yazarı Tori Amos'un“Blood Roses”isimli şarkısının sözleri veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Şarkı sözleri ileri düzey İngilizce bilgisine sahip 10 Türk ve anadili İngilizce olan 10 kişi olmak üzere toplam 20 deneğe verilmiş ve denekler ilk anda şarkı sözleriyle ilgili ne anlam çıkarırlarsa onu yorumlamaları konusunda yönlendirilmişlerdir. Bu yorumlar eşzamanlı olarak kaydedilmiş ve sonrasında analiz süreci için örnek bir çerçeve oluşturabilmek adına yazıya dökülmüştür. Bu çerçeveyle birlikte çalışmanın kuramsal temelleri de göz önünde bulundurulduğunda, anlam kuruluş süreçlerinin altında yatmakta olan karmaşık bilişsel mekanizmaların, ancak ve ancak dil kullanıcılarının kavramsal ve altyapısal bilgi birikimleriyle ve“zihin biçem”olarak da nitelendirebileceğimiz özbenlik algılarıyla anlamlandırılabileceği ve açıklanabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The foundations of meaning construction have been the focus of linguistics for the longest while; however, the depth of the cognitive aspects underlying this very process has been overlooked until recently. Mind style, being one of these major aspects, has an indubitable function in the modern theories of meaning construction. With the inclusion of different worlds in the equation, this study aims at explaining the perfect mechanism(s) of inference-making through personal conceptualisations of reality in the light of Mental Space Theory, its successor Conceptual Integration (Blending) Theory and Frame-Shifting. These theories have been employed to reach a certain level of understanding to portray how language users make it to a point where linguistic cues alone are not adequate to construe poetic language. In order to reach this aim, the lyrics of“Blood Roses”, a song by the American singer and songwriter Tori Amos, have been used to compile the data required. A total of 20 subjects (10 Turkish foreign language speakers of English and 10 native speakers of English) were given the text and instructed to interpret what they could make of the lyrics. The interpretations were simultaneously recorded and were then transcribed to provide a sample framework for analysis. Based on this framework and the theoretical background to the study, it is concluded that the intricate cognitive mechanisms behind meaning construction can only be explained by the aid of conceptual and background knowledge of readers as well as their sense of self; that is, mind style.