Merleau-Pontian concepts in the postdramatic plays of Sarah Kane
Sarah Kane'nin postdramatik oyunlarında Merleau-Ponty kavramları
- Tez No: 739342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MARGARET J. M. SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tezde, Sarah Kane nin 4.48 Psychosis ve Crave oyunlarında biçim ve içeriğin birbirini tamamladığı ileri sürülmektedir, bu birlikteliğin karakterlerinin içsel yaşantılarını yansıttığı ve bu tamamlayıcılığın postdramatik ögeleri ifade ettiği ve metinlerde bu ögelerle tezahür ettiği belirtilmiştir. Oyunların bu şekilde nasıl kurgulandığını çözümlemek için bu metinler, Merleau-Ponty nin temel üç kavramı olan sinestezi, bedenlenme ve dünyada-varlık ve postdramatik unsurlar referans alınarak incelenmiştir. Tez, Kane'nin eserlerinde tasvir edilen zihin ve maddi dünya arasındaki yakın ilişkiyi göstermekte ve bu unsurların oyunların izleyicilerini ve okuyucularını nasıl yabancılaştırdığını ortaya koymaktadır. Teorik bir girişten sonra, her bölüm, akıl hastalığı deneyiminin karakterlerin iç dünyasından nasıl betimlendiğini göstermek amacıyla her bir oyundaki karakter tasvirini analiz eder. 4.48 Psychosis ve Crave in Merleau-Ponty nin terimleriyle bağlantılı olarak analiz edilmesiyle, Sarah Kane nin bütünsellik arz eden tiyatrosunun üç katmanlı doğası ortaya çıkmaktadır: Seçilen oyunlar arasında tematik bir benzerliği varsayan metinler arası bir bütünsellik vardır, seyircilerde ortak bir yabancılaşma deneyimi bulunmaktadır ve parçalanmış, belirsiz olarak tasvir edilmiş beden ve zihnin bütünlüğü varsayılmıştır. Dolayısıyla bu tez, belirtilen oyunlardaki postdramatik unsurların, karmaşık zihinsel durumların deneyimini ortaya çıkardığını iddia eder ve bunu Merleau-Ponty nin kavramlarıyla açıklar. Tiyatro geleneklerini bozan ve geleneksel dramatik biçimden bir kopuş yaratan, bir öznelik yıkımını sunan oyunlardaki biçimsel öğeleri incelemek için fenomenolojik terimleri kullanarak postdramatik çalışmalara katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is asserted that form and content of Sarah Kane's plays 4.48 Psychosis and Crave are complementary, reflecting the inner states of their characters, and that this complementarity manifests and is manifested by postdramatic elements. As evidence, and to analyze how the plays are constructed in this way, the plays are examined with reference to three essential Merleau-Pontian concepts, synesthesia, being-in-the-world, embodiment and with reference to postdramatic elements. The thesis shows the keen relationship between mind and the material world depicted in Kane's work, and reveals how these elements alienate the audiences and readers of her plays. Each chapter analyzes character portrayal in one play, with the aim of showing how the experience of mental illness is depicted from the inside out. By analyzing 4.48 Psychosis and Crave in relation to the Merleau-Pontian terms, the three-fold nature of Sarah Kane's theatre of integration is revealed: intertextual integration that supposes a thematic similarity between the selected plays, on-stage integration of the audience through a shared experience of alienation, and integration of body and mind that has been depicted as fragmented and obscure in her plays. Thus, this thesis asserts that the postdramatic elements in these plays uncover the experience of perplexing mental states to reveal minds in confusion, pain or suffering from enduring violence, and it explains this through Merleau-Pontian concepts. It contributes to postdramatic studies by utilizing phenomenological terms to study stylistic elements in plays that disrupt theatrical conventions and create a rupture from conventional dramatic form, presenting an erosion of subjectivity.