Şehit yakınlarının siyasal sosyalleşmesinde sosyalizasyon etmenlerinin etkisi: Ankara örneği
Relatives of the martyrs of the impact of political socialization socialization agents : Ankara case
- Tez No: 434345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇA POYRAZ TACOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Araştırmada, şehit yakınlarının siyasal sosyalleşmesinde etkili olan aile, okul, arkadaşlar, kitle iletişim araçları vb. siyasal sosyalleşme etmenlerini Ankara örneğinde ele almaktadır. Bu etkiyi görmek için Ankara'nın Altındağ, Çankaya, Çubuk, Sincan ilçelerindeki 204 şehit yakınına anket uygulanmıştır. Anket, şehit yakınlarına uygulandıktan sonra betimlemeler ve ilişkiler incelenmiştir. Araştırmada, aile ilişkileri ve siyasal sosyalleşme arasında ilişki olduğu, ailedeki güç dağılımının, muhafazakarlığın, çocuk yetiştirme tarzının siyasal sosyalleşmeye etkisi görülmüştür. Okulun etkisinde: Öğretmenle ilişki, öğrenci konseyinin varlığı, etkinlikler ve eğitim türü önemlidir. Arkadaşların etkisi: Siyasal sohbetler, kendini kabul ettirme, kurallara uyum gösterme ile siyasal sosyalleşme ilişkilidir. Kitle iletişim araçlarının siyasal sosyalleşmede etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu anlamda şehit yakınlarının siyasal sosyalleşmesinde aile ve kitle iletişim araçlarının etkisi gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the factors of political socialisation, family, school, friends, mass media effective in political socialisation of martrys' relatives, in Ankara case. To see the effect, a poll has been conducted to 204 of martrys' relatives in Ankara's counties; Altındağ, Çankaya, Çubuk, Sincan. After the poll, descriptions and relationships are analysed. A relationship between family relationship and political socialisation has been seen. It has been seen that power distribution in family, conservatism and way of raising child affect political socialisation. Effect of school; relationship between teacher, existence of council of student, activities and way of education is important. Effect of friends; political discussions, establishing herself and adaptation to the rules is related to political socialisation. Conclusion; means of mass media is effective in political socialisation. In political socialisation of martrys' relatives, means of family and mass media has been observed.