Türkçede belirteç işlevli bağımlı cümleler
- Tez No: 434344
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, Türkiye Türkçesinde belirteç işlevli bağımlı cümle tiplerini, sözdizimsel düzlemde ele almaktadır. Modern dilbilim kuramlarından yararlanılarak oluşturulan çalışmada belirteç işlevli bağımlı cümleler, temel cümleyle ilişkileri, kendi bünyelerinde sergiledikleri söz dizimsel özellikleri, özne bulundurup bulundurmamaları gibi çeşitli özelliklere göre dokuz farklı açıdan betimlenmiştir. Sözdizimsel betimlemenin yanı sıra belirteç işlevli cümlelerin tipolojisi, üst cümleye göre yansıttığı zamansal ilişkiler, zamanla yakından ilişkili kategoriler olan görünüş, kılınış değerleri gibi konular üzerinde de durulmuştur. Tezin örneklem kısmında İkili Tekrarlar Derlemi (İKD) ve Mersin Üniversitesi Türkçe Ulusal Derlemi (TUD) kullanılmış ihtiyaç duyulduğunda sosyal medya ve günlük konuşma dilinden de yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study discusses the types of subordinated clauses with adverbial function in Turkish on syntactic level. The study is constituted utilizing modern linguistics theories, and subordinated clauses with adverbial function are described in terms of nine different characteristics such as their relations to the main clause, word order properties in their own structures and whether they have a subject or not. Besides syntactic description, topics like the typology of subordinated clauses with adverbial function, temporal relations it reflects according to the superordinate clause, aspect and aktionsart values which are closely related categories to tenses. İkili Tekrarlar Derlemi (IKD) and Mersin Üniversitesi Türkçe Ulusal Derlemi (TUD) have been used in the paradigm of thesis. Social media and colloquial language have been applied when needed.