International and intermodal transportation problems between Europe and Turkey: Evidence from the logistics companies in Turkey
Avrupa ve Türkiye arasındakı uluslararası ve çok türlü taşımacılığa ilişkın sorunlar: Türkiyedeki lojistik firmalarıyla bulgulandırılması
- Tez No: 434359
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENGÜ OFLAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tez intermodal taşımacılıkta Avrupa ve Türkiye arasında yaşanan problemlerin lojistik şirketleriyle yapılan ropörtajlarla birlikte desteklenerek incelenmesi üzerine yazılmıştır. Intermodal taşımacılık diğer bir ismiyle çok türlü taşımacılık günümüzde global tedarik zincirinin gelişmesiyle birlikte bütün ülkelere yayılmıştır. Bu çalışmada Avrupa ve Türkiye arasındaki ilişkiler ve problemler analiz edilmiştir. Literatürde Türkiye ve Avrupa arasında yaşanan problemler adına yapılmış çok az ropörtaj bulunmaktadır. Bu yüzden, literatür taramasını baz alarak, intermodal taşımacılık ve operasyonları yarı yapılandırılmış ropörtajlar ve veri toplamasıyla birlikte incelenmiştir. Bunun yanı sıra ikinci el veri araştırması bahsedilen problemleri desteklemek amacıyla lojistik haberlerinin analiziyle yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the problems faced on the behalf of intermodal transportation between Europe and Turkey in the name of different logistics companies exemplified by each one. Intermodal Transportation becomes increasingly important, as global supply chains tend to spread their activities globally in diversified countries. In the present study intermodal transportation between Europe and Turkey, relations and problems were analyzed. There has been few research on the problems occured regarding intermodal transportation between Turkey and Europe.. Therefore, based on literature research, intermodal transportation problems were investigated by semi-structured interviews with logistics companies that are involved in international transportation and intermodal operations. Moreover, secondary data research was conducted through the examination of logistics news in order to find support for the mentioned problems.