European energy union: A further step ahead or reorganization
Avrupa enerji birliği: İleri bir adım ya da yeniden yapılanma mı
  1. Tez No: 434367
  2. Yazar: BÜŞRA ZEYNEP ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EFE BİRESSELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
1957 yılında bugünkü Avrupa Birliği'nin temellerini atan Avrupa Kömür ve Çelik Birliği, altı kurucu ülkeyi enerji konusu etrafında bir araya getirmiştir. Zaman içinde üye ülke sayısını artırarak topraklarını genişleten Birlik, enerji konusundan uzaklaşıp ekonomik bütünleşme konusunda daha somut adımlar atmış, bu sürede kısıtlı yerel kaynaklar neticesinde dış kaynaklara olan enerji bağımlılığını da hızla artırmıştır. 2004 yılında Avrupa Birliği Komisyon Başkanlığı'na seçilen José Manuel Barroso döneminde ciddi bir farkındalık oluşmuş ve bu konuda somut adımlar atılmaya çalışılmıştır. Barroso'nun başkanlığı süresince Komisyon, durumu aşmanın yolunun ortak bir enerji politikası oluşturmaktan geçtiğine vurgu yapmış ve 2007 yılında imzalanan Lizbon Antlaşması ile enerji ve çevre konuları paylaşılmış yetki alanlarına dâhil edilerek ortak enerji politikası alanında ilk somut adım atılmıştır. 2014 yılında Komisyon Başkanlığı görevini devralan Jean-Claude Juncker ile ortak enerji politikası çalışmaları devam etmiş ve Şubat 2015'te Enerji Birliği Paketi yayınlanmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, Birlik düzeyinde ortak bir enerji politikası oluşturulması yeni bir fikir ya da uzun süreli bir çaba olup olmadığını belirlemektir. Bu çalışma, eski ortak enerji politikası önerileri ışığında Enerji Birliği'ni araştıran öncü çalışma veya çalışmalardan biri olabilir. Yapılan çıkarımlar,“Analiz”ve“Sonuçlar”bölümünde ele alınmış ve bulguların analizine katkıda bulunmuştur. Sonuç olarak, Enerji Birliği Paketi'nin daha önceki ortak enerji politikası taslaklarına ciddi bir fark yaratmadığı, Paket'in onları da kapsayarak daha titizlikle hazırlandığı; daha tertipli, kapsamlı, anlaşılır ve yapılandırılmış olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
European Coal and Steel Community, which laid the foundation of today's European Union in 1957, gathered the six founding countries around energy issue. The Union, which enlarged its territory in time by increasing the number of member states, moved away from the energy issue and took more concrete steps regarding economic integration, meanwhile rapidly increased external energy dependency as a result of limited indigenous resources. A serious awareness arose and serious steps were tried to be taken at the Jose Manuel Barroso's Commission Presidency term. During Barroso's presidency, the Commission stressed that the way to hurdle the situation gets through creation of a common energy policy and the first concrete step was taken through including energy and environmental issues into the areas of shared competence with the signing of Lisbon Treaty in 2007. The works on common energy policy have been continuing in Jean-Claude Junker's term who took over the Commission presidency in 2014, and the Energy Union Package was published in February 2015. The main objective of this study is to determine whether the EU's energy policy desire was a new thing or a long-lasting effort for establishing a common energy policy. This is the pioneer or one of the pioneer studies investigating the Energy Union in the light of former common energy policy suggestions. The implications were discussed in the chapter,“Analysis and Results”, and the findings contributed to the analysis. Consequently, the analysis provided that the Energy Union Package made no significant difference to previous common energy policy drafts; the Package is meticulously prepared, and more organized, comprehensive and structured.