Evaluating the natural gas policies of the three natural gas giants: A comparative analysis of Iran, Russia and Qatar
Üç doğal gaz devi'nin doğal gaz politikalarının değerlendirilmesi: Iran, Rusya ve Katar'ın karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 434368
  2. Yazar: ZEYNEP OKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EFE BİRESSELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Son yüzyılda, bir dizi olaylar zinciri özellikle 2000lerden bu yana doğal gazın önemini arttırmış olduğundan doğal gaz, birçok ülkenin yabancı enerji politikası açısından en kabul edilebilir fosil yakıtı olmuştur. En büyük doğal gaz oyuncuları arasındaki rekabet bu olaylar dizininin arkasındaki en belirgin itici güçtür. Mevcut literatür ile paralel olarak bu tez en büyük üç doğal gaz devi olan Rusya, İran ve Katar üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu tezin ana amacı, doğal gaz tüketimi, üretimi, kaynakları ve ticari hareketler açısından jeopolitik kavramını değerlendirerek sırasıyla Rusya, İran ve Katar'ın yabancı politikasında doğal gazın rolünü karşılaştırmaktır. Bununla birlikte bu çalışma, içerdiği literatürdeki güncel konuları değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, üç doğal gaz devi ülkeyi farklı bir açıdan değerlendirmektedir. Bu sebeple bu çalışma, yeni bir çerçeveden bu üç doğal gaz devini analiz etmektedir. Bu çerçeve, güvenlik güvenilirliği, uzun dönemli anlaşmalar, Gaz İhraç Eden Ülkeler Forumu (GECF) üyeliği, ana müşterilere boru hattı bağlantısı, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) filosu edinme, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatı, bolluk paradoksu, enerjiyi yabancı politika aracı olarak kullanma, mevcut projeler ve yatırımlar ve belirtilmiş amaçlar konularına istinaden bu üç ülkeyi analiz edecektir. Bu çerçevede, söz konusu her bir doğal gaz devi ülkenin küresel doğal gaz sahnesinde oldukça önemli olduğu sonucuna varılmıştır. Her bir ülkenin farklı bir rolü vardır ve bu üç doğal gaz devi ülke birçok alanda birbirleriyle yarışmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent century, natural gas has been the most accepted fossil fuels for several countries' foreign energy policy because a range of chain of events has augmented the awareness of the importance of natural gas especially since 2000s. The competition among the most significant natural gas players is the most explicit driving force behind these chains of events. In line with existing literature, this study focuses on three natural gas giants as Russia, Iran, and Qatar. The main aim of this study is to compare the natural gas role in foreign policy making in the countries respectively Russia, Iran, and Qatar by evaluating the concept of geopolitics regarding their natural gas consumption, production, reserves, and their trade movements. Afterwards, this study purposes to evaluate the current issues in the literature. This study evaluates three natural gas giant for a different perspective. For this reason, this study attempts to analyse these three giants from a new framework. This new framework will analyse these countries regarding the issue of reliability of security, long term contract, GECF membership, pipeline connection to main consumers, owns its LNG fleets, LNG Exporter, resource curse, using energy as a foreign policy tool, existing projects and investments and specified targets. Within this framework, it is concluded that each three giant country are quite significant in the global natural gas arena. Each of them has different roles and compete each other in varying aspects.