Seksenli yaş grubunda koroner baypasta sol internal torasik arter grefti kullanımının mortalite ve morbiditeye etkisi
Effects of left internal thoracic artery graft use on coronary artery bypass grafting mortality and morbidity in octogenarians
  1. Tez No: 434377
  2. Yazar: MEHMET KALENDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SUNAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Aterosklerotik kalp hastalığı gelişmiş ülkelerde en önemli ölüm nedenidir. Amerika Birleşik Devletleri'nde 65 yaş üstü nüfusun yaklaşık %80'i iskemik kalp hastalığından kaybediliyor. Ülkemizde de giderek artan bir yüzdeyle mortalite de üst sıralarda bulunmaktadır. 2008 yılında 75 yaş üstü nüfusun %12,03'ünde ölüm nedeni iskemik kalp hastalığıdır. Kalp cerrahisinde giderek artan bir yüzdeye sahip olan seksenli yaş grubunda operatif mortalite ve morbiditeyi azaltmak için araştırılması gereken pek çok başlık mevcuttur. Çalışmamızda CABG yapılan seksenli yaş grubu hastalarda sol ön inen koroner arter baypasında safen ven veya sol internal torasik arter grefti seçiminin erken ve orta dönem mortalite açısından rolünü araştırdık. Ocak 2000-Ocak 2010 yılları arasında izole CABG operasyonu uygulanmış seksenli yaş grubunda 105 hasta çalışmaya dahil edildi. Retrospektif olarak incelendi. LIMA kullanılan [LIMA (n:78)]ve kullanılmayan [SVG grubu (n:27)], hastalar kıyaslandı. Ortalama takip süresi 42.95±23.36 aydı. Mortalite ve morbidite açısından her iki grup arasında istatistikî anlamlı fark izlenmedi (p> 0,05). SVG grubunda uzun aortik kros klemp süresi ile postoperatif renal yetmezlik arasında ilişki bulundu (p0,05). Seksenli yaş grubu hastalarda beklenen kısa yaşam sürelerine rağmen komplet revaskülarizasyon ve kısa aortik kros klemp süresi ile CABG uygulanabilir. Bizim çalışmamızda LIMA kullanımı mortaliteye etkili bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Atherosclerotic heart disease is the leading cause of death in developed countries. In the United States of America, the 80 percent of persons aged 65 and over die due to coronary heart disease. In our country the numbers are slightly lower but increasing by years. In 2008 the number was 10410 (%12.03) of all deaths among persons aged 75 and over. The proportion of octogenarians undergoing cardiac surgery is increasing though this high risked population has many unknown issues to decrease mortality and morbidity. We aimed in this study to understand and compare the role of LIMA versus Saphenous Vein to LAD grafting on early and midterm results. A retrospective analysis was conducted of 105 consecutive patients 80 years of age or older who underwent isolated coronary artery bypass grafting between January 2000 and January 2010. Patients with saphenous venous graft only (SVG; n 27) were compared with those receiving arterial (LIMA; n 78) and saphenous venous grafts mean follow-up was 42.95±23.36 months. There was no significant difference between two groups with regard to both mortality and morbidity (p>0.05). Longer duration of aortic cross-clamping was found to be associated with postoperative renal failure in patients with saphenous venous graft (p0.05). As a conclusion, octogenarians should receive complete revascularization with short aortic cross-clamp time. We could not show the importance of graft choice for long-term functional outcome and survival as prognostic factor in this age group who underwent coronary artery bypass surgery.