Sağlıklı oktogenarianlarda konvansiyonel ekokardiyografi ve doku Doppler ekokardiyografi ölçümlerinin referans aralık değerlerinin belirlenmesi
Reference values for conventional echocardiography and tissue Doppler imaging in healthy octogenarians
  1. Tez No: 194271
  2. Yazar: AKİF SERHAT BALCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN ABACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Başlık: Sağlıklı oktogenarianlarda konvansiyonel ekokardiyografi ve doku Doppler ekokardiyografi ölçümlerinin referans aralık değerlerinin belirlenmesi Yazar: Akif Serhat Balcıoğlu ÖZET Yaşlanma doğumda başlayan ve hayat boyu devam eden kaçınılmaz bir süreçtir. Bu süreçte, çevresel faktörlerin de katkısıyla organizmada zaman içinde yapısal ve fonksiyonel bir takım değişiklikler meydana gelir. Toplumlarda geriatrik populasyonun hızla artışı, içsel ve dışsal yaşlanmanın etkileşmesi sonucu oluşan bu değişikliklerin tanımlanması ve fizyolojik ile patolojik ayrımının belirlenmesi ihtiyacını doğurmuştur. Kardiyoloji'de, geriatrik populasyon içinde oranları geçmişÂ dönemlere göre artmakta olan seksenli yaşlardaki (oktogenarian) kişiler için yaşÂ ile ilişkili değişiklikleri kantitatif olarak ortaya koyan bir bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, referans bir oktogenarian topluluğu içinde yaşlanmanın kalp üzerine olan yapısal ve fonksiyonel etkilerini ekokardiyografi ile değerlendirmek ve bu yaşÂ grubunda ekokardiyografi ölçümleri için referans aralıkları belirlemektir. Bunun için, sağlıklı, sosyal ve fiziksel olarak aktif, yaşları 80 ile 89 arasında olan (ortalama yaş: 83.8 ± 2.8), 27 (%67.5) kadın ve 13 (%32.5) erkekten oluşan 40 kişilik çalışma populasyonumuzda M‐mod, iki boyutlu, Doppler ve doku Doppler ekokardiyografi incelemeleri yapılmışÂ olup bu incelemelerde kalbin duvar kalınlıkları, boşluk boyutları, boşluk hacimleri ölçülmüştür, ayrıca sistolik ve diyastolik fonksiyonların belirteçleri değerlendirilmiştir.  Ölçümler direkt olarak ve standardizasyon amacıyla vücut yüzey alanına (VYA) bölündükten sonra indeks olarak verilmiştir. Tüm referans populasyonun sonuçlarına ek olarak, populasyon cinsiyet (kadın ve erkek), beden kitle indeksi (
Özet (Çeviri)
Title: Reference values for conventional echocardiography and tissue Doppler imaging in healthy octogenarians Author: Akif Serhat Balcıoğlu ABSTRACT Aging is an inevitable continuum which starts at birth and goes on for life long. In this course, by addition of the environmental factors, several structural and functional changes occur with time in human body. The steady increase of geriatric population in the world has given rise to the need for definition of these changes which have been as a result of the interaction of internal and external aging and discrimination of the physiological and pathological changes. Currently, there is no quantitative information regarding age‐related changes among the people at eighties (octogenarian) who have an increasing rate within the geriatric population. The aim of this study is to determine the effects of aging on structure and function of heart with echocardiography and to reveal reference intervals for echocardiographic measurements in a reference octagenerian population. Healthy, socially and physically active 40 [27 (67.5%) women and 13 (32.5%) men] people between ages 80‐89 (mean age: 83.8 ± 2.8 years) were included in this study. M‐mode, two dimensional, Doppler and tissue Doppler echocardiographic analyses were applied and wall thickness, end‐diastolic and end‐systolic dimensions and volumes and also markers for systolic and diastolic functions of the heart were evaluated. The measurements were shown directly and also were given as index after division to body surface area for the purpose of standardization. Additionally, the population was separated into various groups according to sex (male vs. female), body mass index (