Türkiye'de dijital diplomasi uygulamalarının kamusal iletişim bağlamında analizi: Gezi Parkı örneği
Applications of digital diplomacy in Turkey within the context of public communication: The example of Gezi Park
- Tez No: 434393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELGİZ YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Radio and Television, Political Science, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 742
Özet
Gezi Parkı eylemlerinde sosyal medya kanalları ve internet yoğun bir biçimde kullanılmıştır. Bu anlamda, bu kanalların Gezi Parkı eylemlerinde bulunmuş kişiler tarafından ne şekilde araçsallaştırıldığını anlamak önemlidir. Bu çalışmada, Türkiye'ye ve dünyaya yayılmış bir hareket olan Gezi Parkı eylemlerinin, Türkiye'deki dijital diplomasi uygulamaları ve kamusal iletişim bağlamında incelenmesi amaçlanmış ve eylemler sosyal medya kanallarını işlevselleştiren birey, devlet kurumları ve siyasetçiler ekseninde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Social media channels and Internet are used extensively in Gezi Park protests. In this sense, it it important to understand the way people who had been in Gezi Park protests instrumentalized these channels. In this study, it is aimed to analyze Gezi Park protests as a movement which has spread across Turkey and the world, in the context of digital diplomacy applications and public communication and discussed in the context of functionalization of the social media channels by the individuals, government agencies and politicians.