Türkiye'de televizyon yayıncılığında alternatif arayışlar: Hayat ve İMC kanalları
The alternative searchings in the field of television broadcasting in Turkey: Hayat and IMC channels
  1. Tez No: 434392
  2. Yazar: BERMAL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 409
Özet
Dünyada alternatif medya girişimleri ve pratikleri, 1960'larda yükselen özgürlük hareketlerine koşut şekilde bu dönemde yoğunlukla tartışılmaya başlamıştır. Türkiye'de alternatif medyayla ilgili tartışmaların ve pratiklerin yoğunlaştığı tarihsel dönemeç, Haziran 2013'te başlayan Gezi Direnişi olmuştur. Bu noktada yürütülen tartışmalar, genellikle internet temelli yeni medya mecralarıyla ilgilidir. Ancak alternatif medyayı, bununla sınırlamak yeterli olmaz. Bugün artık konvansiyonel olarak nitelenen radyo, televizyon, gazete gibi kitle iletişim araçlarıyla da alternatif bir yayıncılık yapmak söz konusu olabilir. Demokrasinin gelişmediği ve bilgiyi basılı kaynaklar yerine görsel medyadan edinmeyi tercih eden Türkiye gibi ülkelerde, katılımcı bir demokrasi kültürünün yeşermesinde konvansiyonel medyaya önemli görevler düşmektedir. Bu bağlamda yaptıkları yayınlarla anaakım kanallardan farklılaşan ve Gezi Parkı eylemlerinde yürüttükleri yayıncılıkla dikkat çekmeyi başaran Hayat ve İMC (International Media Center) televizyon kanalları, bu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasının başlıca amacı ise, hukuksal ve siyasal olarak sınırlanmış bir iletişim ortamında yeni medya mecraları dışında, televizyon gibi konvansiyonel bir kitle iletişim aracı yoluyla da alternatif bir yayıncılık yürütmenin mümkün olup olmadığını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Alternative media practices have been discussed worldwide since 1960's while different freedom movements were rising during this period. Alternative media was taken seriously especially during Gezi Uprising that started in June 2013. Focus of the discussion was especially growing Internet and social media. But this point of view is not enough and limiting the concept of alternative media. Other media such as radio, television, newspapers etc. which are considered as conventional media nowadays, can be also platforms for alternative broadcasting and journalism. In countries such as Turkey which democracy is considered not it should be, knowledge is usually taken from visual media, not from the written one. Because of conventional media is still the dominant media in Turkey, it has still the duty to develop a more participatory democracy. In this context Hayat and IMC (International Media Center) TV channels which differentiate themselves from mainstream channels and attracted attention with their broadcasting during Gezi Park protests are the research subject of this thesis. The main purpose of this thesis is to understand if there is still a possibility for conventional media in legal and politically constrained communication environment, other than new internet media platforms, to broadcast alternatively.