Three essays on financial economics
Finansal iktisat üzerine üç deneme
- Tez No: 434394
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELALETTİN RUHİ TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu doktora tezi Finansal İktisat üzerine üç çalışmadan oluşmaktadır. Tezin ilk çalışmasında ülkelerin kredi notu değişikliklerinin kurlar arasındaki zamana göre değişen (dinamik) korelasyonlara etkisi incelenmiştir. Moody's tarafından yapılan not artırımları ile Fitch tarafından yapılan not indirimlerinin kurlar arasında bulaşıcılık etkisine neden olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bulaşıcılık etkisinin kaynağının başta Çek Cumhuriyeti ve Türkiye olmak üzere Avrupa ülkeleri olduğu belirlenmiştir. İkinci çalışmada petrol fiyatları ile borsa endeksleri arasındaki dinamik korelasyonun rejim değişimleri incelenmiştir. Petrol fiyatlarındaki oynaklığın petrol ihraç eden ülkelerin borsalarına daha çok yayıldığı sonucu elde edilmiştir. Gelişmekte olan ülkelerin yüksek korelasyon seviyelerinin ve gelişmiş olan ülkelerin düşük korelasyon seviyelerin bu korelasyonların yüksek oynaklık rejimi zaman aralığına denk geldiği tespit edilmiştir. Üçüncü çalışmada Türkiye için değişken ağırlıklı bir finansal stres endeksi oluşturulmuştur. Bu endeks Türkiye ekonomisi için öncü bir gösterge olma özelliğine sahiptir. Ayrıca Türkiye ekonomisinin durumunun incelenmesinde ve ekonomik politika kararlarında kullanılabilecek bir araç olma özelliğine sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis contains three essays on Financial Economics. First chapter investigates the effects of sovereign rating announcements on time-varying exchange rate correlations. Findings suggest that upgrades of Moody's and downgrades of Fitch lead to spillovers. Main source of spillovers are sovereign credit rating changes of European countries, especially Czech Republic and Turkey. Second chapter analyzes volatility regimes of oil prices and volatility regimes of dynamic correlations between oil prices and stock market indices. We find that volatility of oil prices is transmitted more to oil exporting emerging countries. High volatility regime of the correlations of oil exporting countries is more persistent than that of oil importing countries. High volatility regime of the correlations corresponds to high correlation levels for emerging countries and low correlation levels for most of the developed countries. Third chapter constructs a financial stress index for Turkish economy (TRFSI). TRFSI can be used as a leading indicator for Turkish economy. It can be used to evaluate the current state of Turkish financial system and can be used as a benchmark for taking policy actions.