Auditors in the economy: The impact of standards, rent-seeking behavior and punishment
Ekonomideki denetçiler: Standartların, kişisel çıkar odaklı davranışın ve cezanın etkisi
  1. Tez No: 434400
  2. Yazar: MERT ERİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ULUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Denetim sektörünün önemli bir rolünün yatırımcıları yanlış bilgilere dayalı kararlar almaktan korumak ve böylece ekonomide sermayenin etkin dağıtımını güçlendirmek olduğu düşünülmektedir. Ancak denetçilerin ekonomideki varlıklarının, beşeri kaynakların verimsiz dağıtımı ve çıkar odaklı davranışları sebepleriyle hükümet aksaklıklarına neden olması da mümkündür. Bu tezde denetimin ekonomideki etkisi, denetçilerin kişisel çıkarlarını takip eden ve etmeyen kişiler olmalarının nasıl sonuçlar yarattığı, bireysel kararların değişiminde nelerin etkili olduğu dinamik modelleme yöntemleriyle incelenmiştir. Değişik mesleklerden heterojen oyuncuların zaman içinde stratejilerini, getirilerini diğer oyuncuların getirisyle ve ekonomideki ortalama getiriyle karşılaştırarak değiştirebildikleri bir evrimsel çerçeve oluşturduk. Bu çerçeve denetçilerin ve girişimcilerin strateji değiştirme dinamiklerini gözlemleyebileceğimiz bir analize imkan sağlamaktadır. Dinamik eşitliklerin denge analizini yaptığımızda, oyuncuların stratejilerden yalnızca birini veya ötekini seçtikleri altı adet sıradan denge ile, bireysel çıkar odaklı denetçi oranı ve ekonomideki girişimci oranı için birer adet karma dengeye ulaşılabilmektedir. Bu dengelerin durağanlık analizi yapıldığında ise sıradan dengelerin bazı parametre setleri için durağan olduğunu görürken, karma dengelerin durağan olduğu bir parametre seti bulamadık. Bireysel çıkar odaklı davranışlarının devlet başarısızlıklarına sebep olabileceği sonucuna varıldıktan sonra toplumların bu tip başarısızlıkları standartlar, cezalar koyarak ve girişimcilerde farkındalık yaratarak nasıl önlemeye çalıştıkları bir dinamik model ile incelenmektedir. Bu modelin bulguları gösteriyor ki denetim sektöründe bazı parametre setleri için çoklu dengeler görülebilmektedir ve denetçilere uygulanan ceza bu dengelerin oluşması ve yokolması açısından çok etkilidir. Bununla beraber, denetlenen firmalarda denetimin ekonomideki uzun vadeli faydaları hakkında farkındalık yaratılmasının da denetim sektöründeki standart altı performans gösteren denetçilerin yoğunluğunu azaltmada önemli bir etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A major contribution of auditing sector is considered to be its role in protecting investors from making decisions based on inaccurate information, and thereby enhancing efficient allocation of capital in the economy. However, it is possible that the existence of auditors in the economy may cause government failures due to inefficient allocation of individuals, information asymmetry and principal-agent problem. In this thesis, the impact of auditors' presence, their honest and self-interested behavior in the economy, and the factor affecting their choice of individual strategies are analyzed by using dynamic modelling methods. The analysis is then extended to capture the dynamics of the strategy changes among different actors, by introducing an evolutionary framework in which the heterogeneous agents of different occupations are able to change their strategies over time. Steady state equilibrium analysis of the dynamic equations shows that there are rest points where all agents select one of two strategies, some of which being stable depending on the parameter set. We then analyze how societies attempt to avoid such failures through standard-setting, penalties and raising awareness with a dynamic model. The findings of the model show that it is possible to find multiple equilibria in the audit sector, some of which may be stable and the punishment level has a huge impact on the creation and termination of the equilibria. Another important finding of the model is that the awareness of the entrepreneurs being audited also has a big and downside impact on the overall substandard performance in the audit sector.