Stratejik performans ölçümü ve kurumsal karne yönteminin bankacılık sektörüne uygulanması
Strategic performance measurement and an application of the balanced scorecard methodology to the banking sector
- Tez No: 434401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada güncel yönetim muhasebesi yaklaşımlarından olan Kurumsal Karne sistemi incelenerek, Bankacılık sektöründe uygulaması ve uygulama sonuçlarına ait değerlendirme sunulmuştur. İşletmeler 1990'lı yıllarda gelişmekte olan bilgi çağını yakalayabilmek için dönüşüm programları uygulamaktaydılar. Bilgi çağı ile haberleşme ve ulaşım teknolojileri gelişmiştir. Küresel boyutta iletişim artması ile tüketicilerin bilgiye erişmeleri kolaylaşmıştır. Bu gelişmeler müşterilerin satın aldıkları ürün ve hizmetlere ilişkin beklentilerinin ve buna bağlı olarak rekabetin artmasına yol açmıştır. Bu nedenle işletmeler ürün ve hizmet ağlarını geliştirerek, farklı müşteri tiplerine hitap etmek ve gelirlerini arttırmak için bilgi teknolojilerinden ve yazılımlardan faydalanmaya başladılar. Bu gelişmeler ile işletmelerin performanslarını yönetebilmek için sadece finansal performansını ölçümleyen geleneksel yöntemler yetersiz kalmaya başlamıştır. Harvard profesörü olan Dr. Robert S. Kaplan ve danışman Dr. David P. Norton tarafından ilk defa 1992 yılında güncel performans yönetimi yaklaşımlarından Kurumsal Karne yöntemi geliştirilmiştir. Bu yöntem ile geleneksel performans yönetim sistemlerine bütüncül bir bakış açısı getirilmiştir. Böylece işletmelerin performansının sadece finansal değil müşteri, iç süreç ve öğrenme gelişme gibi farklı boyutlara bağlı olduğu savunulmaktadır. İşletmenin stratejisine bağlı olarak gösterdiği performans, farklı boyutlarda ölçülerek geleceğe yönelik aksiyonların ve yatırımların doğru bir şekilde planlanması sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine Balanced Scorecard, one of the management accounting approaches which is developed recently, to present application to the Banking business and to discuss the results. Companies were initiating transformation programs in order to catch developing information age in 1990s. Communication and transportation technologies have been improved by developing information ages. Consumers are able to reach information easily as a result of developing telecommunication globally. These developments result in high expectation of customers on products/services and increasing of rivalry. Therefore, companies present wide range of products/services and improve the features on demand, by making use of improving technologies in order to meet the expectation of all segmentation of customers and increase their income. Based on these developments, traditional performance management systems which measures only financial performance are not functional any more. In 1992, Balanced Scorecard, a new performance management method improved by two Harvard professors Dr. Robert S. Kaplan and Dr. David P. Norton. This method builds a holistic approach to the traditional performance management systems. Performance management system consists of different perspectives such as customer, internal processes, learning and development instead of being depends on only financial perspective. Projects and investments have been planned properly for the future of the company, as a result of measurements consolidated from different perspectives.