Memtimin Hoşur'un 'Kum baskan şeher' romanı örneğinde Çağdaş Uygur Türkçesinde yapıları bakımından edatlar
Preposition in the aspect of structure in Uighur Turkish, in Memtimin Huşur's novel 'Kum baskan şeher'
- Tez No: 434434
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KORAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmanın konusu, Uygur Türkçesinde edatlardır. Uygur Türkçesinde kullanılmakta olan edatlar“Kum Baskan Şeher”romanı örneğinde tespit edildi. Tezde anlamı olmayan, cümle içinde müstakil kelimelere dayanarak başka unsurları birbirine bağlayayıp görev kazanan kelimeler edat olarak değerlendirilmiştir. Yapısı, kullanımları ele alınmıştır ve edatların cümledeki önemini vurgulamaya çalışılmıştır. Giriş bölümünde, çalışmanın amacı, önemi ve örnek metin hakkındaki bilgiler, tezde kullanılan çalışma yöntemleri verilmiştir. Birinci bölümde, edat teriminin tanımı hakkında Türkiye'deki çalışmalar ve yurt dışındaki Çağdaş Uygur Türkçesi üzere yapılan çalışmalarda yer alan görüşler, sınıflandırılmaları verilmiştir. İkinci bölümde, edatların yapısı, kökenleri örneklerle gösterilmiştir. Üçüncü bölümde, edatların kullanışları, özellikleri örneklerden yola çıkarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the prepositions of Modern Uyghur language. The prepositions are illustrated by the examples taken from Uyghur novel named“Kum Baskan Şeher”. İt also examin the structure, function and emphsizing importance of the prepositions wich no meaning, but get functions by contect other components in the sentences. The introduction parts, present the purpose and significance of the study, related information of the example text, and the reseach methods used in the study. First chapter discusses the definitions and classfication of terms used in this study, it also discusses the related studies on Uyghur language in and out of Turkey. The second chapter analysis and discusses the structur, roots of prepositions, identify this examples taken from the novel. İn the third chapter, the useage and the properties of prepositions through the sample sentences.