Experimental studies and analyses over linear rod seals
Lineer sızdırzmazlık elemanlarının deneysel çalısmalar üzere incelenmesi ve analizler
  1. Tez No: 292172
  2. Yazar: MEMTİMİN MİRZA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalısmada, deneysel çalısmalardan yola çıkarak, sızdırmazlık elemanlarının performansı ve karakteristikleri incelenmistir. Laboratuvar ortamında hazırlanan deney cihazı yardımıyla, çesitli sızdırmazlık malzemelerinin farklı basınç sartlarındaki sürtünme kuvvetleri elde edilerek, karsılastırarak arastırma ve analizler yapılmıstır. Ortaya çıkan sonuçlar, geleneksel anlamda çok yaygın kullanılan malzemelerin kimyasal ve geometrik özellikleri ile birlikte incelenmistir. Yapılan literatür arastırmalarına da dayanarak, son dönemlerde bu alanda yapılan arastırma ve çalısmalar incelenmis ve bir arada degerlendirilmistir. Sonuç olarak, hangi malzemenin hangi çalısma sartlarında en iyi performansı sergilyebilecegi degerlendirilmekle birlikte, bazı sızdırmazlık elemanlarının sıfır basınç ve yüksek basınçlardaki sütrünme kuvvetinin hemen hemen aynı seviyede oldugu, ve seçenegin de bu sartlara dayanması gerektigi gerçegi degerlenmistir. Aynı zamanda farklı yöntemlerin uygulanabilinecegi de makale içerisinde belirtilmistir.
Özet (Çeviri)
The subjects related to seals and sealing technology have become an important field in modern day technologies, as greater demand on improved seals or seal designs are increasing in industry. The main purpose of this paperwork is based on the experimental investigations on the selected seals and do some technical analyses according to the data obtained from the tests. The experimental examinations were purposed on the latter analyses over friction resistance and leakage performances of each tested materials. Hence the major aim of the experiment was to obtain a correct data at each process. A chrome shaft which completed a continuous movement back and forward horizantally motivated by an electric motor was the core component during the whole experiment. The seals were fixed on the chrome shaft, then their performances were examined. All selected materials were rotary rod reciprocating seals with different shapes and different properties. Various pressures ranged from 0 bar to 100 bars were applied for all seals to examine their characteristics under different pressure values. As the method for testing process for these seals was designated, technical datas of each seal under each period was recorded due to the latter analyses and comparison. The last part of this paper contained the results with analyses. According to the analyses based on the performances and characteristics of each seal, some suggessions were made.