Ücret tatmininin örgütsel bağlılığa etkisi ve bir araştırma
The impact of wage satisfaction on organizational commitment and a survey
- Tez No: 434493
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVAT ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İşletmelerde işgören olarak bireyin örgütsel bağlılığının sağlanması İnsan Kaynakları Yönetimi amaçları içinde önemli bir yere sahiptir. İşgörenin örgütsel bağlılığını etkileyen en önemli faktörlerden biri de ücret tatminidir. Yapılan araştırmalarda işgörenin ücretten duyduğu tatmindeki artışın, örgütsel bağlılığı olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Bu tez çalışmasında da amaç, örgütsel bağlılık kavramını detaylı bir şekilde ele alarak, ücretten duyulan tatminin örgütsel bağlılıkla ilişkisini ortaya koymak ve işletmelerde işgörenin örgütsel bağlılığına olumlu katkı yapması için nasıl bir ücret politikası oluşturulması gerektiği konusunda görüş oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
Assuring the organizational commitment of individuals as employees in enterprises has a vital importance for Human Resource Management policies. Wage satisfaction is one of the most important factors for organizational commitment of employees. It is presented that the increase in the satisfaction of employees in their wages boosts their organizational commitment. In this study, by discussing the concept of organizational commitment in detailed, it is aimed to introduce the relation of organizational commitment with wage satisfaction and to form an opinion for businesses about how to form their remuneration policies for their employees to increase their organizational commitment.