Laboratuvar koşullarında, liorhyssus hyalinus (F.) (heteroptera: rhopalidae) erginlerinin başlıca beslenme karakteristikleri üzerinde araştırmalar
Investigations on some main feeding characteristics of liorhyssus hyalinus (L.) (heteroptera: rhopalidae) under the laboratory conditions
  1. Tez No: 4345
  2. Yazar: EMİNE YİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUŞEN ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 23
Özet
ÖZET Rhopalida* familyası içinde y«r alan Liorhyssus hyali- ıms (P.) bir tonu» zararlısıdır. incak konukçularının tohum.» ları ile beslenmesi süt olumu devresi ile sınırlı olup bu dönemin kısa sürede tamamlanmasından dolayı laboratuvarda üretimleri güçleşmektedir. Yurdumuzda da yaygın olan Iu. hX£r linus 'un beslenme davranışlarına ilişkin bazı bilgileri de taylı olarak elde etmek bu çalışmanın esas amacıdır. Doğadan toplanan bireyler laboratuvarda kültüre alınmış, 25 erkek, 25 dişi bireyin Malva sylvestris ve Lactuca şerri- ola bitkileri üzerindeki beslenme davranışları ayrı ayrı iz lenmiştir. Böceğin bitki üzerinde geçirdiği sürelerle sondaj fazı ve aktif beslenme fazları ayrı ayrı saptanmıştır. Hem konukçu, hem de erkek ve dişi farkı itibarıyla beslenme dav ranışlarında farklılık bulunmamıştır. i Benzer bir böcekte beslenme davranışı da ha önce incelenmemiş olduğundan sonuçlar tümüyle yeni nite liktedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATIONS ON SOME MAIN FEEDING CHARACTERISTICS OF LIORHYSSUS HYALINUS (F.) (HETEROPTERA;RHOPALIElAE) UNDER THE LABORATORY CONDITIONS Liorhvssus hyallnus (F.) (Rhopalidae) is a seed pest of mainly Compositae plants. But, since it is fed with the seeds of its host in the nilfc stage only, that is, it comple tes in a short time its feedingj thus its production in the laboratory becomes difficult. The primary purpose of this in vestigation is to obtain information in detail in relation to the behaviors of the feeding of 1^ hyallnus which is also common in our country. The individuals gathered in nature was held in the cages and the behaviors of feeding of both the female and male sets of 25 individuals on the plants of Malva sylvestris and Lactuca s err io la were studied, It was separately determined the existing duration of the insect and its periods of probing and active feeding on the plants^ In terms of the both the host and difference between the female and male individul, it was found no difference. Due to the feeding behavior of an insectalike ; '... ; has not been met in the available literature. Thus the obtained data from this work, appear newly in all.