Türkiye'de sosyoloji eğitimi ve sosyolog istihdamı sosyoloji öğrencilerinin eğitim ve istihdamla ilgili beklentileri
Sociology education in Turkey and employment of sociologists students' expectations regarding education and employment
- Tez No: 434516
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Türkiye'de ilk kez İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde Sosyoloji Kürsüsünün kurulmasıyla başlayan sosyoloji eğitimi özellikle 1980'den sonra üniversitelerde hızla yayılmıştır. Bugün sosyoloji bölümleri 21'i vakıf ve 65'i devlet üniversitesi olmak üzere 86 üniversitede 6400'ü örgün, 8700'ü açık öğretim olmak üzere yılda toplam 15100 sosyoloji öğrencisi kabul eder duruma gelmiştir. Bu veriler ülkemizde sosyoloji eğitiminin yeterince yaygınlaştığını göstermektedir. Ancak istihdam oranı ile paralel gitmeyen sosyoloji bölümlerindeki öğrenci artışı, bölüm puanlarını düşürerek nitelikli öğrencinin sosyoloji eğitimini almasının önüne geçmektedir. Ayrıca yeni açılan devlet üniversitelerindeki öğretim üyesi yetersizliği, yani öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısının fazla olması da sosyoloji eğitiminin niteliğini olumsuz etkilemektedir. Sosyolojinin toplum tarafından tanınması, statüsü, eğitim niteliği ve memnuniyeti, iş bulma ve gelecek kaygısı konularında sosyoloji öğrencilerinin beklentileri bu araştırmanın temel problemidir. Araştırma İstanbul'da sosyoloji eğitimi alan üçü devlet ve altısı vakıf üniversitesi olmak üzere toplam dokuz sosyoloji bölümünden 177 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda sosyoloji öğrencilerinin çoğunun sosyoloji eğitimi almaya tercih döneminde puanına göre karar verdiğini, öğrencilerin % 22,6'sının staj yaptığı ve öğrencilerin%26,1'inin mezun olduğunda üniversitede çalışmayı umduğu bulunmuştur. Sosyoloji öğrencilerinin bölüm memnuniyet puanları yüksek düzeyde iken sosyolojinin mesleki yönü, görev ve iş tanımı, toplumsal itibarı gibi değişkenlerde puanları düşüktür. Ayrıca öğrencilerin istihdam ve gelecek kaygısı yüksektir. Araştırmada faktör analizi ile bölümden memnuniyet, sosyolojinin mesleki yönü, derslerin niteliği, istihdam ve gelecek kaygısı, sosyolojinin tanınması bileşenleri altında beş faktörde toplanmış ve bu faktörlerle cinsiyet, üniversite türü, öğretim dili ve sınıf düzeyi değişkenleri ayrı ayrı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sociology education in Turkey has started with the foundation of Istanbul University's Arts and Sciences Faculty and has spreaded quickly in the universities especially after 1980s. Today in 86 universities, 21 private and 65 public, annually accept a total of 15100 sociology students of which 8700 students study in open education, while 6400 students study in regular program. This demonstrates the spread of sociology education in our country. However, employment rate is not going in parallel with the increase of sociology students, leading qualified students to avoid taking sociology and resulting sociology departments to accept students with low points. In addition to that, lack of sufficient teaching staff in newly commenced public universities; ıncreased number of students per teacher greaty hınders the qualıty of socıoogy educatıon. Sociology students' expectations on the reputation and status of sociology, quality of education and satisfaction, employment and future concerns are the main issues that the study focuses on. The research was conducted with 177 students from 9 sociology departments in Istanbul, three public and six private universities. The study found that majority of socıology students decide to study socıology accordıng to theır exam results whıle selecıng unıversıtıes, only few of the students work as interns and 26,1% of the students hope to work in the university after they graduate. While the students are satisfied with the quality of education in the department, sociology education ranks low in employment, job description and social reputation. Moreover, students' employment and future concerns are high. The study also used Factor analysis for the varıables related to department's satisfaction, sociology's vocational side, qualities of the courses, employment and future concern and reputation of sociology. In lıne wıth thıs, the study trıes to analyze these factors wıth varıables such as gender, unıversıty type, language of ınstructıon and class level of students.