Otomasyon yönetim sistemi uygulamasında organizasyon süreçleri ve çalışanlar: Akaryakıt sektöründe bir araştırma
Organizational processes and employees in the application of automation management system: A research in the fuel sector
- Tez No: 434517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÜLGEN AYDINLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Toplumun ve ekonomilerin en önemli hedeflerinden biri teknoloji ve insan arasında güvenli ve üretken ilişkilerin kurulabilmeleridir. Modern bilişim teknolojileri tüm sosyal sınıfları ve kuruluşları çok hızlı bir şekilde kapsamı altında almaktadır. Bununla birlikte yüksek teknolojik ürünlerinin faydalı ve önemli soruları çözmeleri yanısıra bu teknolojileri insanları tarafından da kabul görmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde bu pahalı yatırımlar yapıldığında beklenen geri dönüşümü almak mümkün olmamaktadır. Çalışmada X akaryakıt şirketinde petrol ürünlerinin organizasyon süreçlerine göre hareketliliğini takip eden ve son derece gelişmiş bilişim teknoloji ürünü olan otomasyon yönetim sistemi uygulamasının organizasyon süreçleri ve çalışanlar üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın teorik kısmında otomasyon yönetim teknolojisinin insanlık tarihinde önemli bir gelişme olan bilişim teknoloji devrimin bir parçası olduğunu gösterilmektedir. Otomasyon yönetim teknolojilerin tarihsel gelişimi ve insanlara olan etkisi araştırılmış ve literatür çalışması yapılmıştır. Araştırma kısmında ise anket yöntemi ve ilgili istatistik analizler ile otomasyon yönetim sisteminin etkisi tespit edilmiştir. Araştırma sonucu olarak çalışanların demografik özelliklerine göre otomasyon yönetim sistemi ile olan ilişkileri tespit edilmiş, faktörler belirlenmiş, organizasyon süreçlerine ve çalışanlarına etkilerin arasında pozitif güçlü bir ilişki bulunmuş ve ilgili açıklamalar getirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, bir işletmede otomasyon yönetim sistemlerin uygulamasında çalışanların olası tepki tespit etmesi, daha üretken bir sonuç için yöntemleri geliştirmesi ve yönetim kararların etkinliğini arttırması için gerekli teorik ve pratik bilgileri özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most significant problems that societies and economies face is to build productive and accountable relationships between technology and people. Modern information technologies rapidly cover all social classes and foundations. Having said that, it is crucial that people should accept the high tecnology products which solves vital problems. Otherwise, it is not possible to get the anticipated benefits of these expensive investments. This research aims to address the effects of highly sophisticated otomation management systems on organizational processes and employees of X petroleum company. The theoretical section of this thesis covers a general literature review which examines otomation management systems as a part of information technology revolution and clarifies the impact of these technologies on people. The research section includes the survey methodology and related statistical analysis as well as the results, in other words effects of otomation systems on employees. As a result of the study, significant positive relationships between employees' demographical features and otomation management systems are identified, factors are indicated and clarified. Consequently, specilists and managers will be able to identify employees' reaction while setting up otomation management systems at any business, to develop methodologies for productive results as well as to increase efficiency of decisions on high-tech applications.