Türkiye'de enerji sorunu, alternatif çözüm önerileri için rüzgâr enerjisi ve yatırımları: Güney Marmara bölgesinde rüzgâr enerjisi yatırımlarının risk ve getiri değerlendirmesi üzerine bir uygulama
Energy problems in Turkey, wind energy investment for alternative solution: An application on the assessment of risk and return for wind energy investment in south Marmara region
- Tez No: 434552
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT SARIKOVANLIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Geçmişten günümüze enerji ve enerji kaynakları bütün ülkeleri yakından ilgilendiren, ülkelerin ekonomik olarak gelişmişlik düzeylerini gösteren önemli bir konu olmuştur. Enerji kaynakları uluslarararası ticarette önemli bir ekonomiye sahip olup bazı ülkeler için enerji ithalat kalemi iken bazı ülkeler için ise arz fazlası olmasıyla ihracat kalemi olmaktadır. Enerji kaynakları, dış ticarette ülkeler arasındaki politikaları etkileyen bir öneme sahiptir. Bununla birlikte enerji ve enerji kaynakları ülkeler için sektör büyüklüğünün yanında ekonomiyi önemli ölçüde etkileyen girdi kalemleridir. Yeterli enerji kaynaklarına sahip olup enerji arz güvenliği yaşamayan ülkeler, ekonomik kalkınma ve büyümede uluslararası piyasalarda üstünlüğe sahiptirler. Ülkeler için enerji kaynakları yenilemeyen ve yenilebilir enerji kaynakları olarak ikiye ayrılmaktadır. Yenilenemeyen enerji kaynakları fosil kaynaklı enerjiler olan kömür, petrol ve doğal gaz ile nükleer enerji'dir. Dünyadaki sanayileşme hareketlerinin başlamasıyla özellikle fosil yakıtlara olan ilgi artmıştır. Günümüzde ülkeler enerji kaynakları içerisinde yoğunlukla fosil yakıtlar kullanmaktadır. Ancak, gelecekte fosil yakıtların rezervlerinin tükenecek olması ve çevreye bıraktıkları sera gazı salınımları ülkeler için önemli tehditler oluşturmaktadır. Bu nedenlere bağlı olarak özellikle 2000'li yıllardan sonra ülkeler enerji kaynakları içerisinde yenilenebilir enerji kaynaklarının payını arttırmaya başlamışlardır. Bu noktada büyüyen ekonomilerden biri olan Türkiye içinde artan enerji ihtiyacını karşılamak için yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında, gelişmekte olan ülkelerden biri olan Türkiye için yenilenebilir enerjiler kaynaklarından biri olan rüzgar enerjisi yatırımlarının ekonomik değerlendirmesi yapılmıştır. Türkiye'de yapılacak olan bir RES yatırımının ekonomik olarak uygun olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Bunun için hali hazırda faaliyet gösteren bir RES yatırımından 10 adet rüzgar türbininin ekonomik verilerinden yararlanarak türbin bazında ve toplam yatırım bazında RES yatırımının ekonomik performansı değerlendirilmiştir. Çalışmaların analizi aşamasında MINITAB, ARENA, Crystall Ball ve SPSS yazılım programlarından yararlanılmıştır. Nihai sonuç olarak, Türkiye'de uygun rüzgar hızında kurulacak rüzgar türbinleri tek tek değerlendirildiğinde veya topluca bir RES yatırımı şeklinde değerlendirildiğinde ekonomik olarak yapılabilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ekonomik olarak yatırıma uygun olan RES yatırımlarının Türkiye enerji portföyü içerisindeki payının arttırılması gelecekte duyulacak enerji ihtiyacının karşılanması ve enerji politikalarında daha güvenilir bir ortamın oluşturulmasını sağlamak için önemlidir. RES'lerin yaygınlaşması ve enerji portföyü içerisindeki payının artması sayesinde gelecekte sera gazı salınımındaki artışda önlenebilecektir.
Özet (Çeviri)
Energy and energy resources have been an important issues for countries from past to present. Also They have been an significant topic that shows the economic development level of countries. Energy sources is an important economy in international trade. Some countries, While others are engaged in import and export. In this respect, Energy is an considerable policy tool for countries. Nevertheless, beside sector growth energy and energy resources are inputs that influence economy significantly. Energy resources have an importance that influences the policies between countries in foreign trade. The countries which have enough energy resources and experience no security of supply, have superiority in economic development and growth in the international markets. Energy sources for the countries are divided into renewable energy sources and nonrenewable energy sources. Nonrenewable energy sources includes fossil energy resources such as coal, petrol, natural gas and nucleer energy. Especially with the beginning of the industrialization movement in the world, the interest of fossil fuels increased . Today, countries generally use fossil fuel energy. However, because of the fact that fossil fuels reserves will be exhausted in the future and greenhouse gas they release to the environment, fossil fuels represent a major threat for the countries. After the 2000s depending on those reasons, countries started to increase the share of renewable energy sources in energy supply. Therefore for Turkey as one of the growing economies, turning towards to renewable energy sources has become a neccessity to meet the growing energy needs. In this thesis, the investment wind energy which is one of the renewable energy resources is evaluated in one of the developing countries, Turkey. The eligibility of a wind energy investment which will be held in Turkey is tried to be determined. For this purpose, benefiting from economic data of 10 wind turbines which are already operating wind energy investment cost of wind energy investment performance is measured on the basis of the sample turbine and the total investment. In the analysis phase of the study it is benefited from MINITAB, ARENA, Crystal Ball and SPSS software. As a final result, it concluded that a wind energy investment is viable economically according to the evaluation the wind speed wind energy convenient in Turkey individually or collectively as a total wind energy investment increasing the share of wind energy investment which is economically suitable investment technique in the energy portfolio investment of Turkey is significant for the creation of a more secure environment in order to meet the energy needs and energy policy will be needed in the future. With the help of becoming popular of wind energy turbines and increasing the share of wind energy investment in the energy portfolio investment, the rise of greenhouse gas will be prevented. However, the level of environmental pollution in the future will contribute to the net decline.