2008-2012 tarihleri arasında hastanemizde intrauterin inseminasyon uygulanan hastalarda sperm parametreleri ile gebelik başarısı arasındaki ilişki
- Tez No: 434556
- Danışmanlar: DR. H. CEMAL ARK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı intrauterin inseminasyon uygulanan hastalarda hareketli sperm sayısı ve morfolojisinin gebelik oranlarına etkisinin değerlendirilip optimal sperm parametrelerinin tespitidir. Kurgu: Retrospektif bir çalışmadır. Materyal Metod: Ocak 2008-Aralık 2012 tarihleri arasında Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi,Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği İnfertilite Ünitesi'nde 283 infertil hastaya uygulanan 582 intrauterin inseminasyon siklusunu içeren bir çalışmadır. IUI sikluslarını ilk önce hazırlama sonrası TPMSS'na göre < 10milyon ve ≥10 milyon olarak iki gruba ayırıp hızlı doğrusal progresif hareketli spermsayısı ileklinikgebelik oranlarını karşılaştırdık.Daha sonra IUI sikluslarını Kruger strict kriterlerine göre değerlendirilen normal morfoloji
Özet (Çeviri)
Aim of the study: The aim of this study is the detection of optimal sperm parameters by evaluating the effects of motile sperm count and morphology on clinical pregnancy rates in patients who were applied with intrauterine insemination. Study design: This is a retrospective study. Material and Methods: This study is a workshop comprising 582 intrauterine insemination cycles which has applied to 283 infertile patients between January 2008 and December 2012, in Kanuni Sultan Suleyman Hospital,Obstetric and Gynekoloji Klinik, İnfertility Unit. We, firstly compared the clinical pregnancy rates according to processed total progressive motile sperm count, by classifying IUI cycles into two groups as