Tekrarlayan seröz otitlerde d vitamini düzeyleri
- Tez No: 434557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Hasan ÖNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
D vitamini kalsiyum ve fosfor metabolizmasının düzenlenmesinde oldukça önemli bir role sahiptir. Son yıllarda D vitamini reseptörünün birçok dokuda özellikle de immun sistem hücrelerinde saptanması, D vitaminini immunmodulatuar rolüne işaret etmektedir. Bunun yanında birçok otoimmun – inflammatuar hastalıkta D vitamini eksikliğinin ortaya koyulması, D vitamininin klinik önemini göstermektedir. İnnate immunitede bakterisidal etkiler, adaptif immunitede ise antiinflammatuar ve immunsupresif etkiler gözlenmektedir. D vitamininin immun sistem üzerindeki etkileri en çok araştırılan konulardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. D vitamininin konak savunmasında ve inflammasyondaki fonksiyonu açığa çıkmaya başlamıştır. D vitamini endojen defensin ve katelisidin üretimini arttırmaktadır. Bu medyatörler bakterisidal etkiye sahiptirler. Bu bulgular D vitamininin solunum yolu enfeksiyonu riskini azalttığı yönündeki araştırmalar ile desteklenmektedir. Öte yandan D vitamini eksikliği olan çocuklarda pnömoni riskinini 13 kat arttığı ve akut alt solunum yolu enfeksiyonu tanısı koyulanlarda ise %50 oranında D vitamini eksikliği tespit edilmiştir. D vitamininin granülomatöz reaksiyonlarda görev yaptığı ve mikobakteriyel proliferasyonu inhibe ettiği, adipositeyi azaltması, proapoptotik etkisi ve psikiatrik tabloları önleme gibi etkisi diğer önemli fonksiyonlarıdır. D vitamini, immun sistem ve enfeksiyon arasındaki bu yakın etkileşimden yola çıkarak Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü ve Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Bölümü Polikliniklerine Eylül 2011-Aralık 2011 tarihleri arasında başvuran kronik efüzyonlu otitis media tanısı koyulmuş hastaların D vitamini düzeyleri incelendi. Çalışmaya 6-12 yaş arasında 29'u hasta, 30'u kontrol grubu olmak üzere toplam 59 hasta dahil edildi. Bu hastaların hiçbirinin kronik hastalığı, kranyofasyal malformasyonu ve D vitamin metabolizmasını bozacak ilaç kullanımı yoktu. Vaka grubunun %37,9'u (n:11) erkek, %62,1'i (n:18) kız; kontrol grubunun ise %43,3'ü (n:13) erkek ve %56,7'si (n:17) kız idi. Vaka grubunun yaş ortalaması 8,21±2,01, kontrol grubunun yaş ortalaması 8,80±1,69 olarak saptandı. Atak olarak, orta kulak efüzyonunun 2 kür antibiyoterapiye rağmen, efüzyonun 3 ay süreyle persiste etmesi kabul edildi ve atak sayısı olarak, farklı zamanlarda geçirilen persiste efüzyon sayısı kaydedildi. Vaka grubunda 25 OH D vitamin düzeyi 17,15±10,39, kontrol grubunda 25 OH D vitamin düzeyi 41,80±18,23 olup vaka grubunda kontrol grubuna göre 25 OH D vitamin düzeyi istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşük saptandı. D vitamini düzeyi azaldıkça, atak sayısının 52 arttığı görüldü. Bunun sonucu olarak, düşük D vitamin düzeyinin persistan efüzyonlu otit etyolojisinde önemli rol oynadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Viramin D has a very important function in regulation of calcium and phosphorus metabolism. Identification of vitamin D receptor in various tissues and especially in immune sysem cells points to the immunomodulator role of vitamin D. Additionally, determination of vitamin D deficiency in many autoimmune and inflammatuary diseases delineates the clinical importance of vitamin D. Vitamin D has bactericidal effects in innate immunity and antiinflammatuary – immunosuppressive effects in adaptive immunity. The role of vitamin D on immune system has recently gained attraction and is a subject of extensive research. Vitamin D has functions in host defense and inflammation and increases the production of endogenous defensin and cathelicidin which have bactericidal effects. These findings are supported by studies that have reported the lower risk of respiratory tract infections in persons without vitamin D deficiency. However, it was found that the risk of pneumonia has increased 13 folds in children with vitamin D deficiency and vitamin D deficiency has been detected in 50% of patients with the diagnosis of acute lower respiratory tract infection. Other important functions of vitamin D include roles in granulamotous reactions and inhibition of mycobacterial proliferation, proapoptotic effects, prevention of psychiatric diseases and attenuation of adiposity. From the point of view of close interaction between vitamin D and immune system & infections, serum vitamin D levels of children with chronic otitis media with effusion who were admitted to Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital, Pediatrics and Otorhinolaryngology Departmants between September 2011 and December 2011. A total of 59 patients (29 patients and 30 controls) were included between 6 and 12 years of age.None of the patients had chronic illness, craniofacial malformation nor a history of medications that disrupt vitamin D metabolism. Patient group had 11 (37,9%) males and 18 (62,1%) females whereas control group had 13 (43,3%) males and 17 (56,7%) females. The mean age of the patient group was 8,21±2,01, whereas the mean age of the control group was 8,80±1,69. Persistance of middle ear effusion more than 3 months despite 2 trials of systemic antibiotic treatment was accepted as chronic otitie media with effusion and different episodes of persistance in different time intervals was regarded as seperate episodes of effusion. Serum level of 25(OH) vitamin D was 17,15±10,39 and 41,80±18,23 in patient and control groups, respectively. This difference was statistically significant. It was detected that the lower the level of vitamin D, the higher the number of episodes. Consequently, it was suggested that lower vitamin D levels might play an important role in the etiology of persistent otitis media with effusion.