Deneysel diyabet oluşturulan sıçanlarda vaccinium myrtillus l. uygulamasının paraoksonaz, pankreas enzim aktiviteleri ve lipoprotein düzeylerine etkisi
The effect of vaccinium myrtillus l. application on paraoxonase activity, pancreatic enzymes activity and lipoprotein levels in experimental diabetic rats
- Tez No: 434578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
SAEED KM, Deneysel Diyabet Oluşturulan Sıçanlarda Vaccinium myrtillus L. Uygulamasının Paraoksonaz, Pankreas Enzim Aktiviteleri ve Lipoprotein Düzeylerine Etkisi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Temel Eczacılık Bilimleri Anabilim Dalı Biyokimya Bilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2016. Bu çalışmada; Vaccinium myrtillus L. (Yaban mersini, V. myrtillus ) ekstresinin streptozotosin ile diyabet oluşturulmuş sıçanlarda paraoksonaz (PON), pankreas enzim aktiviteleri ve lipoprotein seviyeleri üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlandı. Diyabet oluşturmak için, diyabet (D) ve diyabet+ V. myrtillus ekstresi (DVM) grubundaki sıçanlara tek doz streptozotosin (45 mg/kg) intaperitonal (i.p.) uygulandı. V. myrtillus ekstresi, yirmibir gün süreyle 1.2 g/kg doz distile suda çözündürülerek VM ve DVM gruplarındaki sıçanlara gavaj yoluyla uygulandı. Çalışma sonunda tam kanda HbA1c serumda glukoz, lipoprotein, paraoksonaz (PON), amilaz ve lipaz enzim seviyeleri analiz edildi. Glukoz ve glikolize hemoglobin (HbA1c) seviyelerinde D grubunda diğer gruplara göre istatistik önemde bir artışa neden oldu. DVM grubu glukoz ve HbA1c seviyeleri ile D grubunun karşılaştırılmasında istatistik önemde bir düşüş saptandı (p0.05). HDL-kolesterol düzeyi, istatistik anlamlılıkta D grubunda yüksek, DVM grubunda düşük düzeylerde saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
SAEED KM, The Effect of Vaccinium myrtillus L. Application on Paraoxonase Activity, Pancreatic Enzymes Activity and Lipoprotein Levels in Experimental Diabetic Rats. Yüzüncü Yıl University, Health Science Institute, Department of Basic Pharmacy-Biochemistry, MSci, Thesis, Van, 2016. The objective of this study was to determine the effect of Vaccinium myrtillus L. (bilberry, VM) extract on paraoxonase activity, lipoprotein levels and pancreatic functions in streptozotocin induced diabetic rats. For this purpose, experimental diabetes was induced by injecting 45 mg/kg single dose of streptozotocin intraperitoneally (ip) in the groups of diabetes (D) and diabetes + VM (DVM). A dose of 1.2 g/kg of VM extract was dissolved in distilled water and then administered to the rats in VM (V) and in DVM groups using intragastric gavage for a period of twenty one days. Glycated hemoglobin (HbA1c) in whole blood and glucose, lipoproteins, paraoxonase (PON), amylase and lipase enzyme activities in serum were measured. Glucose and HbA1c levels increased significantly in the group of D in comparison to the control (K) group and their levels decreased statistically significantly in the group of DVM compared to D (p0.05). Serum HDL- cholesterol levels increased significantly in D group and decreased significantly in DVM group (p0.05) between diabetes group D and DVM group.