Metil paratiyon uygulanan sıçanlarda nigella sativa l. ekstraktının karaciğer koruyucu, toplam oksidan (tos) ve antioksidan (tas) kapasite üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of nigella sativa extract on the liver protective, total oxidant and antioxidant capacity in the methyl parathion administered rats
  1. Tez No: 434577
  2. Yazar: MUHAMMET FARUK YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yiğit MF, Metil Paratiyon Uygulanan Sıçanlarda Nigella sativa L. Ekstraktının Karaciğer Koruyucu, Toplam Oksidan (TOS) ve Antioksidan (TAS) Kapasite Üzerine Etkisinin Araştırılması. Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Temel Eczacılık Bilimleri Anabilim Dalı, Biyokimya Bilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2016. Bu çalışma, metil paratiyonun akut ve kronik toksisitesi üzerine Nigella sativa L. ekstraktı etkisinin tedavide değerlendirilmesi için tasarlanmıştır. Bu çalışmada, metil paratiyona karşı Nigella sativa L. ekstraktının koruyucu etkileri üzerine bilgi almak amaçlanmaktadır. Elli altı erkek erişkin sıçan, bu çalışmada kullanılmış ve rastgele 4 gruba ayrılmıştır. 1. grup hayvanlara, 1 mL distile su verilmiş ve kontrol grubu olarak değerlendirilmiştir. 2. grup hayvanlara metil paratiyonun letal dozunun 1/50'si olan 0,28 mg/kg/gün, 28 gün süreyle oral yolla verilmiştir. 3. grup hayvanlara, 28 gün süreyle 300 mg/kg/gün Nigella sativa L. ekstraktı oral yolla verilmiştir. 4. grup hayvanlara, 0,28 mg/kg/gün metil paratiyon verilmesinden iki saat sonra 300 mg/kg/gün Nigella sativa L. ekstraktı oral yolla verilmiştir. Metil paratiyon uygulanan grupta (2), serum aspartat aminotransferaz (AST), alanin amino transferaz (ALT), alkalin fosfataz (ALP) ve total kolesterol diğer gruplara göre (özellikle 4. grup) istatistik olarak artmış aynı zamanda serum albumin ve vitamin E düzeyleri azalmıştır (p0.05). Diğer taraftan 2. grupta, serum total protein, total trigliserid, total antioksidan kapasite, vitamin A ve C düzeyleri azalmış (p>0.05), bununla birlikte bu azalma istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır (p>0.05). Sonuç olarak Nigella sativa L. ekstraktı metil paratiyon nedenli toksisiteyi düzeltmekle birlikte genel bir koruyuculuk sağlayamamaktadır.
Özet (Çeviri)
Yiğit MF, Investigation of the effect of Nigella sativa extract on the liver protective, total oxidant and antioxidant capacity in the methyl parathion administered rats. Yuzuncu Yil University, Health Science Institute, Department of Basic Pharmacy-Biochemistry, MSci, Thesis, Van, 2016. This study was designed to evaluate the treatment of the influence of Nigella sativa L. extract on acute and chronic toxicity of methyl parathion. In this study we aimed to obtain information on the protective effects of Nigella sativa L. extract against to methyl parathion. Fifty six adult male rats were used in this study and randomly divided into four groups. The animals in group 1 were treated with 1 ml of distilled water and determined as control group. The animals in group 2 were orally administered with methyl parathion at a dose of 0.28 mg/kg/day for a period of 28 days. The animals in group 3 were orally administered with Nigella sativa L. extract at a dose of (300 mg/kg/day) for 28 days. For Group 4, after two hours of administration of methyl parathion (0.28 mg/kg/day), 300 mg/kg/day Nigella sativa L extract was applied for 28 days. The group 2 which was administered with methyl parathion exhibited a statistically significant increase in serum aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), alkaline phosphatase (ALP) and cholesterol levels when compared to group 4 which was treated with methyl parathion (0.28 mg/kg/day), 300 mg/kg/day Nigella sativa L extract was applied for 28 days. At the same time, a statistically significant decrease in serum albumin and vitamin E was observed in group 2 (p0.05). On the other hand, there was a decrease in serum total protein, total triglycerides vitamin A and C levels and total antioxidant capacity, however, this decrease was not statistically significant (p>0.05). As a result, Nigella sativa L. extract can treat the methyl parathion induced toxicity but it cannot provide an overall protective effect.