Dişeti çekilmelerinin tedavisinde koronale pozisyone flep, bağ dokusu grefti ve ksenojenik kollajen matriks uygulamalarının karşılaştırılması
The comparison of coronally positioned flap (cpf) procedures with connective tissue graft (ctg+cpf) and xenogenic collagen matrix procedures (xcm+cpf) in the treatment of gingival recessions
- Tez No: 434579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM AYHAN ALKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
EROĞLU G E, Dişeti çekilmelerinin tedavisinde koronale pozisyone flep, bağ dokusu grefti ve ksenojenik kollajen matriks uygulamalarının karşılaştırılması, Y.Y.Ü Sağlık Bilimleri Enstitüsü Periodontoloji Anabilim Dalı Doktora Tezi, Van, 2016. Bu çalışmanın amacı dişeti çekilmelerinin tedavisinde kullanılan koronale pozisyone flep(KPF), bağ dokusu grefti (BDG)+KPF ve ikinci bir cerrahi saha gereksinimine gerek olmayan ksenojenik kollajen matriks (KKM) + KPF prosedürlerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmada Miller sınıf I veya II dişeti çekilmesi bulunan 45 defekt karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Dişeti çekilmesi bölgelerinden cep derinliği (CD), dişeti çekilme yüksekliği (DÇY), dişeti çekilme genişliği (DÇG), keratinize dişeti yüksekliği (KDY), dişeti kalınlığı (DK), yapışık dişeti (YD), plak indeksi (Pİ), gingival indeksi (Gİ) kayıtları ameliyattan hemen önce ve operasyon sonrası 6. ayda alınmıştır. Ameliyat öncesi ve sonrası, gruplar arası ve grup içi klinik ölçümleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. 6.ay sonuçlarına göre CD açısndan KPF ve KPF+KKM gruplarında istatiksel olarak anlamlı düşüş varken BDG+KPF grubunda anlamlı düşüş gözlenmemiştir. DÇY ve DÇG verileri 6. ayda bütün gruplarda istatistiksel olarak anlamlı derecede düşüş gözlenmiştir. DÇG açısından bütün gruplarda istatistiksel olarak anlamlı düşüş gözlemlenmiştir. KDY açısından bütün gruplarda istatistiksel olarak anlamlı artış varken yalnızca KKM+KPF grubunda diğer gruplara göre istatistiksel olarak farklı bir artış gözlemlenmiştir. DK açısından istatistiksel olarak anlamlı artış sadece BDG+KPF grubunda gözlenmiştir. YD açısından KPF ve KPF+BDG gruplarında istatistiksel derecede anlamlı artış gözlenmiştir. KKY açısından gruplar arası herhangi istatistiksel farklılık bulunmamıştır. Yaptığımız çalışma sonucunda KPF+KKM prosedürünün dişeti çekilmelerinin cerrahi tedavisinde KPF+BDG prosedürlerine alternatif olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
EROĞLU G E, The comparison of coronally positioned flap (CPF) procedures with connective tissue graft (CTG+CPF) and xenogenic collagen matrix procedures (XCM+CPF) in the treatment of gingival recessions, Yuzuncu Yil University, Faculty of Dentistry, Department of Periodontology, Phd Thesis, Van 2016. The aim of this study is to compare the effectiveness of CPF procedures with CPF+CTG procedures and xenogenic collagen matrix (XCM+CPF) procedures with an advantage that does not need a second surgery site. 45 sites were evaluated comparatively in this study that has Miller class I and II gingival recession. After the initial periodontal treatment probing depth (PD), gingival recession height (GRH), gingival recession width (GRW), height of keratinized gingiva (KGH), width of keratinized gingiva (KGW), gingival thickness (GT), attached gingiva (AG) plaque index (PI), gingival index (GI) values were recorded before and 6 months after surgery. PD values decreased in CPF group and CRP+XCM group statistically significant. But there was no significant decrease in CPF+CTG group. 6 months GRH and GRW values decreased statistically significant in all groups. KGH values increased in all groups after 6 months but there was only statistically significant increase in CPF+XCM group. GT values increased statistically significant only in CPF+CTG group. AG values increased statistically significant in CPF and CPF+CTG groups. There were no statistically significant difference in all groups RC values. According to the findings, it can be concluded that CPF+ XCM procedures can be used in gingival recessions treatment surgery as an alternative to CPF+CTG with advantages of no need to second surgery site and the size limits of CTG procedures.